Wydarzenia takie jak Intel Extreme Masters z roku na rok przyciągają miliony widzów (fot. Jacek Tomczyk)

IEM: fiński zawodnik Serral rewelacją rozgrywek StarCrafta II

Finały Intel Extreme Masters weszły w decydującą fazę.

W półfinale „StarCrafta 2” wystąpuje gwiazda tegorocznych rozgrywek, fiński zawodnik Joona Serral Sotala. W sobotnim meczu z koreańskim zawodnikiem, Trapem, wyszedł z bardzo trudnej sytuacji. Przegrywał 0:2, jednak w ostatecznie wygrał 3:2. Teraz walczy z innym graczem z Korei, z Classic-iem. W drugim półfinale rywalizują Rogue i Maru.

Joona Serral Sotala z Finlandii, półfinalista „SC2” (fot. Dreamhack)

Komentator „StarCrafta II”, Michał „Tohimon” Piórkowski mówi mi:

– Serral nie jest zawodnikiem pewnym siebie, nigdy bym tak go nie określił. Natomiast być może właśnie pokora i to, że czuje się „czarnym koniem”, spowodują, że zwycięży. Trzymamy za niego wszyscy kciuki. Słyszałem, że Nerchio także bardzo mocno mu kibicuje. Serral jest niesamowity, zarówno Elazer jak i Nerchio są zdziwieni, że aż tak szybko można grać w „StarCrafta II” – opowiada Piórkowski.

Gracze z północnej Europy bardzo dobrze radzą sobie także w rozgrywkach „Counter-Strike: Global Offensive”. O 17:00 szwedzki zespół Fnatic zagra z FaZe Clan, który ma w składzie czterech skandynawskich zawodników. Oba zespoły gładko pokonały w sobotnich półfinałach swoich rywali 2:0.

Wszystkie dzisiejsze mecze, zarówno „StarCrafta II” jak i „CS:GO”, są rozegrywane w katowickim Spodku. Rozgrywki cieszą się dużym zainteresowaniem kibiców. Pomimo dużego mrozu na zewnątrz są duże kolejki, wśród czekających widziałem nie tylko młodzież, ale i całe rodziny. Według badań firmy Newzoo, 2,5 miliona Polaków śledzi w internecie e-sportowe turnieje.

Długa kolejka przed Spodkiem (fot. Jacek Tomczyk)

– Polska zajmuje 4 miejsce w Europie pod względem sprzedaży komputerów gamingowych – zaznacza Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w Europie Środkowo-Wschodniej. – W zeszłym roku 173 tysiące ludzi odwiedziło Intel Extreme Masters i IEM Expo. Także teraz wszystkie hotele mają obłożenie, jest bardzo wielu obcokrajowców. Finały IEM w Polsce to już światowa marka – stwierdza w rozmowie z CHIP-em Jonak.

W tym roku do Katowic przyjechali organizatorzy australijskiego turnieju z cyklu Intel Extreme Masters, aby zobaczyć jak jest zorganizowane w Polsce tak duże wydarzenie e-sportowe. | CHIP