TEST: Zotac GeForce GTX 1070 Ti Mini

GeForce GTX 1070 Ti w wersji małej rozmiarem i wielkiej duchem.

Kiedy pod koniec ubiegłego roku NVIDIA zaprezentowała nowy układ graficzny GeForce GTX 1070 Ti okazało się, że powodem do jego wprowadzenia jest głównie cena, mieszcząca się pomiędzy nieco tańszym GTX 1070 a znacznie droższym GTX 1080. Sytuacja rynkowa zmieniła się jednak od tego czasu diametralnie, głównie za sprawą kopalni kryptowalut, które wyssały z rynku olbrzymią liczbę układów graficznych, a tym samym sprawiły, że ceny kart graficznych poszybowały. I nic nie wskazuje na to, by zmalały. W zamia za to maleją więc karty.

W skrócie

  • wydajność,
  • ciche chłodzenie,
  • rozmiar idealny do małej obudowy.
  • cena.

Może i mała, ale z charakterem. To karta, która pasuje nie tylko do komputerów zamkniętych w niewielkiej obudowie, ale z powodzeniem sprawdzi się także w dużych maszynach. Jej możliwości podkręcania są na tyle dobre, że spokojnie uzyskamy na niej nieco więcej niż zaleca NVIDIA, a układ chłodzący pozostanie przy tym cichy.

Zotac GeForce GTX 1070Ti Mini rzeczywiście jest mini, na dowód tego leżący obok zwyczajnym długopis (fot. Krzysztof Bogacki)

Zotac GeForce GTX 1070 Ti mini to model, który na pierwszy rzut oka zwraca uwagę niewielkimi gabarytami. Jest to bowiem karta znacznie mniejsza niż właściwie jakikolwiek inny GTX 1070 Ti, a nawet GTX 1060. Oczywiście Zotac nie byłby sobą gdyby karta nie otrzymała odpowiednio mocnego chłodzenia. Układ, który widzimy tutaj bardzo przypomina zestaw chłodzący znany nam z innej miniaturowej karty tego producenta, a mianowicie GeForce GTX 1080 Ti Mini (jej aktualną cenę znajdziecie tutaj). Testowaliśmy tą kartę pod koniec ubiegłego roku. Jej układ chłodzenia sprawdził się rewelacyjnie, mimo niewielkich rozmiarów. Spodziewamy się że w tym przypadku będzie podobnie.

Zotac GeForce GTX 1070Ti Mini obok naszego redakcyjnego GTX 1080 (fot. Krzysztof Bogacki)

Tak jak inne konstrukcje filmy Zotac, także GeForce GTX 1070 Ti dotarł do nas w żółtym, charakterystycznym opakowaniu. Wewnątrz, poza samą kartą, znajduje się oczywiście przejściówka zasilająca, zestaw sterowników (aczkolwiek lepiej pobrać nowe ze strony producenta) i skrócona instrukcja obsługi. Wyposażenie proste, ale tak naprawdę przy karcie graficznej więcej nie potrzeba.

Mały GeForce GTX 1070Ti i komplet wyposażenia. Niby niedużo, ale czy potrzeba więcej? (fot. Krzysztof Bogacki)

Trochę technikaliów dla tych którzy z układami GeForce GTX 1070 Ti do tej pory nie mieli do czynienia. Są to karty – zresztą jak sama nazwa wskazuje – umieszczone na drabince NVIDII pomiędzy GTX 1070, a GTX 1080. Oznacza to mniej więcej tyle, że są przeznaczone dla wymagającego użytkownika, a z dotychczasowych testów jasno wynika, że są w stanie poradzić sobie z absolutnie każdą grą, przynajmniej w rozdzielczości Full HD. Konstrukcyjnie GTX 1070 Ti jest także połączeniem cech wspomnianych wyżej kuzynów.

GeForce GTX 1080
GeForce GTX 1070 Ti
GeForce GTX 1070
GPU 16nm FF GP104 16nm FF GP104 16nm FF GP104
CUDA 2560 2432 1920
TMU 160 152 120
ROP 64 64 64
Teoretyczna wydajność 8.2 TFLOPS 7.8 TFLOPS 5.8 TFLOPS
Zegar bazowy 1607 MHz 1607 MHz 1506 MHz
Boost 1733 MHz 1683 MHz 1683 MHz
Zegar pamięci 11 Gbps 8 Gbps 8 Gbps
Pojemność o rodzaj pamięci 8 GB GDDR5X 8 GB GDDR5 8 GB GDDR5
Szyna pamięci 256-bit 256-bit 256-bit
TDP 180 W 180 W 150 W

GeForce GTX 1070 Ti od „zwykłego” GTX 1070 różni się przede wszystkim tym, iż posiada więcej jednostek obliczeniowych (2432 zamiast 1920), a to czyni ją w znacznie bliższą GTX-owi 1080. By uniknąć sytuacji, w której droższa karta (GeForce GTX 1080) ustępowałaby karcie tańszej (GTX 1070Ti) tylko nieznacznie, NVIDIA zakazała tworzenia kart fabrycznie podkręconych bazujących na nowym układzie.

Zotac słynie z konstrukcji mocno wyżyłowanych względem wersji referencyjnych, więc jasne jest, że producent zechciał w jakiś rozsądny sposób ten zakaz obejść. Oczywiście, jest podobnie jak w przypadku innej odmiany GTX-a 1070 Ti, którą testowaliśmy wcześniej, czyli Zotac GeForce GTX 1070 Ti AMP Extreme. Producent dodaje do samej karty także aplikację Firestorm, a ta, nawet mało wprawnym w sztuce podkręcania kart graficznych użytkownikom, umożliwi szybkie poprawienie wydajności konstrukcji Zotaca.

Budowa i chłodzenie

Tak jak w przypadku karty graficznej GeForce GTX 1080 Ti Mini, także i tutaj mamy do czynienia ze skróconą wersją chłodzenia Ice Storm. Jest to system chłodzenia, który łączy dwa duże wentylatory o specjalnie zaprojektowanych łopatach, z pokaźnych rozmiarów radiatorem, pokrywającym właściwie całą powierzchnię karty graficznej.

Chłodzenie na tej niewielkich karcie jest naprawdę wydajne. Nic dziwnego, widzieliśmy już w akcji bliźniaczą, ale mocniejszą konstrukcję w postaci Zotac GeForce GTX 1080 Ti Mini (fot. Krzysztof Bogacki)

W tym przypadku mówimy o karcie naprawdę niewielkiej, mierzącej jedynie 21 cm. Trójwarstwowe chłodzenie ma sporo pracy, ale wykonuje ją całkiem dobrze.

Trzy wyjścia Display Port, jedno HDMI 2.0 oraz jedno DVI – na brak wyjść wideo nie można narzekać (fot. Krzysztof Bogacki)

Z tyłu znajdziemy oczywiście metalową płytę wzmacniająca konstrukcję karty graficznej oraz służącą jako odprowadzenie ciepła z drugiej strony karty.

Z tyłu znajdziemy charakterystyczną, barwioną na czarno płytę pomagająca zachować sztywność konstrukcji (fot. Krzysztof Bogacki)

Kolejny element docenią przede wszystkim esteci – karta ma podświetlane logo producenta, umieszczone na górnej krawędzi karty graficznej.

Zotac GeForce GTX 1070Ti Mini nie jest pewnie mistrzem iluminacji, ale i tak prezentuje się całkiem atrakcyjnie. (fot. Krzysztof Bogacki)

Warto pamiętać, że karty GTX 1070 Ti nie obsługują pełnego zatrzymywania wentylatorów przy braku obciążenia, co przekłada się na to, że chłodzenie karty cały czas pozostaje aktywne.

Platforma testowa

Niewielką kartę graficzną Zotac’a podłączyliśmy do naszej stacji testowej zawierającej procesor Intel Core i7 7800X, 16 GB pamięci RAM DDR4 Kingston HyperX taktowanej 3200 MHz oraz bardzo szybki dysk Kingston KC100 pojemności 256 GB. Na identycznej konfiguracji testowaliśmy wcześniej pełną, długą wersję GTX-a 1070Ti. Dlatego porównanie wydajności powinno być dość wiarygodne, chociaż sporo zależy np. od sterowników. Testy przeprowadzamy zawsze z użyciem najnowszych driverów NVIDII, zatem ewentualne różnice mogą wynikać także z tego powodu.

Podkręcanie, czyli jak wiele może mały GeForce?

Wprawdzie NVIDIA zakazała podkręcania GTX-ów 1070Ti producentom kart, ale nie nam, użytkownikom. I chociaż na stronie producenta nie znajdziemy, jak w przypadku modelu AMP Extreme, zachęty do tego działania, nie znaczy to, że karta nie ma w sobie potencjału overclockerskiego.

Chłodzenie, mimo że nie jest tak imponujące jak w większych seriach Zotaca, to jest całkiem wydajne (fot. Krzysztof Bogacki)

Podnieśliśmy częstotliwości karty identycznie (+150 MHz dla rdzenia i +200 MHz dla pamięci VRAM) jak w przypadku wersji większej, teoretycznie bardziej przystosowanej do tego typu zabiegów. I wprawdzie producent nie gwarantuje uzyskania stabilnego działania przy podniesionych ustawieniach, to nie zarejestrowaliśmy najmniejszego problemu z pracą nawet długotrwale obciążonego GeForce’a. Jednocześnie warto przypomnieć, że karta AMP Extreme przy stałym podkręceniu prawdopodobnie dłużej zachowa żywotność, chociażby z racji osobnego układu zarządzającego energią. Wyniki OC dołączyliśmy oczywiście do tych ogólnych.

Na kolejnej stronie przedstawiamy wyniki testów.