Kirin 980 powstanie w 7 nm

Procesory HiSilicon Kirin napędzają wiele urządzeń chińskiego koncernu Huawei. Nowy model, następca świetnego skądinąd Kirina 970, jest już blisko. 7-nanometrowy SoC ma się pojawić jeszcze w tym roku.

Huawei z jednej strony buduję markę wśród użytkowników smartfonów, a jednocześnie bardzo konsekwentnie rozwija swoje możliwości jako producent układów SoC. Firma tworzy swoją linię procesorów Kirin od dłuższego już czasu, a każda kolejna generacja wydaje się być coraz bardziej udana. Dlatego informację o tym, że nowy model SoC chińskiego producenta zobaczymy jeszcze w tym roku i że rzeczywiście zostanie wykonany w 7 nm należy uznać za dobrą.

Co wiemy na tę chwilę o następcy Kirina 970? Przede wszystkim będzie to, podobnie jak aktualny model należącej do Huawei firmy HiSilicon, układ 8-rdzeniowy. Będzie on składał się z dwóch klastrów połączonych technologią DynamIQ. Pierwszy składać się będzie z 4 wydajnych Cortexów A75, podczas gdy drugi zawierać będzie tę samą liczbę bardziej energooszczędnych rdzeni Cortex A55.

Już korzystający z Kirina 970 Huawei P20 Pro jest naprawdę bardzo wydajny. Następna generacja SoC HiSilion ma być jeszcze szybsza (fot. Huawei)

Jak podaje serwis DigiTime produkcją układu zajmą się zakłady TSMC. Pierwsze układy Kirin 980 mają zjechać z tajwańskich linii produkcyjnych w drugiej połowie tego roku. W praktyce oznacza to, że wczesną jesienią, kiedy prawdopodobnie czeka nas odświeżenie linii smartfonów Mate, układy te będą już gotowe, przetestowane i zapewne posłużą jako serce następcy modelu Mate 10. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.