SI pomaga wcześnie wykrywać raka i chorobę Alzheimera

Fot. Instytut Allena
Naukowcy z amerykańskiego Instytutu Allena w Seattle stworzyli program, który buduje modele 3D komórek macierzystych na podstawie zdjęć mikroskopowych. SI pozwoli szukać nowych leków i wcześnie wykrywać pierwsze oznaki rozwoju nowotworów czy choroby Alzheimera.

Nowa technologia przyda się szczególnie mniej zamożne kraje, ponieważ do stworzenia modelu potrzebny jest jedynie zwykły mikroskop. Lekarze mogą z większą dokładnością porównać strukturę komórki pacjenta z modelami reprezentującymi zdrowe i chore komórki. Ta metoda jest też zdecydowanie skuteczniejsza od tradycyjnych ze względu na to, że nie niszczy komórki podczas jej badania.

Program nie mógłby jednak powstać bez sztucznej inteligencji. SI została wytrenowana na dziesiątkach tysięcy zdjęć mikroskopowych, aby rozpoznawać poszczególne struktury komórkowe. Część z nich była zmodyfikowana genetycznie, aby SI mogła przyjrzeć się wewnętrznym strukturom takim jak na przykład mitochondrium. Po pewnym czasie program zaczął rozpoznawać poszczególne składowe komórki, dzięki czemu teraz tworzy dokładne modele 3D.

Sztuczna inteligencja tworzy model 3D na podstawie zdjęć ze zwykłego mikroskopu (fot. Instytut Allena)

Dla lekarzy istotne jest nie tylko to jak wyglądają poszczególne organella komórkowe, ale też w jaki sposób jedno wpływa na drugie. Narzędzie stworzone przez Instytut Allena pozwala na to. Co więcej, aby wyrenderować model nie potrzeba mocy obliczeniowej superkomputera. Wystarczy odpowiednik komputera gamingowego wyposażonego w trzy tanie karty graficzne. Naukowcy liczą, że w ciągu 10 lat technologia pójdzie na tyle do przodu, że tego typu modele będzie można oglądać w czasie rzeczywistym na ekranie smartfonu.

Modele tworzone przy pomocy sztucznej inteligencji są coraz częściej stosowane w medycynie. Na tegorocznej konferencji programistycznej Google I/O, którą relacjonujemy w CHIP-ie, Sundar Pichai przedstawił narzędzia Google przeznaczone do przewidywania przebiegu choroby. Cieszy zwłaszcza fakt, że SI pozwala zmniejszyć koszt leczenia, zwłaszcza jeśli choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. | CHIP

0
Źródło: Instytut Allena
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.