Użytkownicy iPhone’ów skarżą Google na prawie 5 miliardów złotych

Fot. Pixabay
Przed brytyjskim sądem toczy się proces zbiorowy wytoczony przez użytkowników iPhone'ów przeciwko Google. Koncern w latach 2011-2012 pobierał nielegalnie informacje o użytkownikach przeglądarki Safari. Google w podobnym procesie wytoczonym w USA musiało pójść na ugodę i zapłacić karę wymierzoną przez Federalną Komisję Handlu.

Grupa Google You Owe Us („Google Jesteś Nam Winne”) reprezentuje 5,4 miliony użytkowników iPhone’ów przed brytyjskim sądem. W sprawę zaangażował się fundusz Therium zajmujący się pozwami zbiorowymi założony przez prawnika Richarda Lloyda. W przypadku przegranej, amerykański koncern będzie musiał zapłacić każdemu z pokrzywdzonych mieszkających w Anglii i Walii 200 funtów. Oznacza to, że przegrana może kosztować Google łącznie ponad miliard funtów (prawie 5 miliardów złotych). W poniedziałek miało miejsce wysłuchanie obu stron rozprawy.

Sprawa dotyczy wykorzystania danych użytkowników przeglądarki Safari w systemie iOS. Google pomiędzy 2011 a 2012 rokiem pozyskiwało dane na temat użytkowników przeglądarki pomimo ustawionych odpowiednich opcji prywatności. Podczas poniedziałkowego przesłuchania, przedstawiciel Google Tom Price chciał oddalenia oskarżeń ze względu na brak możliwości weryfikacji kto faktycznie był pokrzywdzony w tamtym czasie.

Google twierdzi ponadto, że dba o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Koncern wskazuje, że opisane wydarzenia miały miejsce 6 lat temu i że szybko naprawił kontrowersyjny mechanizm. Wcześniej w 2013 roku Google na mocy ugody zapłaciło w procesie dotyczącym tej samej sprawy w Stanach Zjednoczonych 17 milionów dolarów (61 milionów złotych) i 22,5 miliona dolarów (81,5 miliona złotych) kary za nielegalne działania. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.