Ikea zamontuje inteligentne głośniki… w meblach

Fot. IKEA
Szwedzka firma chce umożliwić montaż głośników w meblach własnej produkcji. Będzie to możliwe dzięki współpracy z firmą Sonos zajmującą się produkcją bezprzewodowych głośników.

Wbudowane w meble głośniki będą nosiły nazwę Symfonisk. Urządzenia będą przeznaczone głównie do odtwarzania muzyki, jednak jestem sobie w stanie wyobrazić integrację z jednym z popularnych asystentów głosowych. Póki co jednak Ikea i Sonos skupiają się na muzyce i jej „demokratyzacji”, która według wizji Ikei ma być dostępna w każdym pomieszczeniu. Urządzenia pojawią się w sprzedaży najwcześniej latem 2019 roku.

Bezprzewodowe głośniki będą montowane zawrówno w nowych szafkach i półkach Ikei jak i tych starszych, dzięki specjalnym mocowaniom. Wbudowane w meble urządzenia mają wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzają miejsce i tworzą infrastrukturę, dzięki której będzie można sterować innymi urządzeniami połączonymi na zasadzie tzw. internetu rzeczy (ang. Internet of Things). Takie praktyczne podejście do tematu inteligentnych systemów jest ciekawym posunięciem. Do tej pory producenci stawiali raczej na samodzielne głośniki, które zajmują dużo miejsca i nie najlepiej się komponują z otoczeniem.

Inteligentne głośniki bezprzewodowe będzie można zamontować w meblach (graf. Ikea)

Ikea to kolejna firma, która chce rozwijać rynek internetu rzeczy. Głośniki wykorzystujące asystentów głosowych bardzo popularne są szczególnie w Stanach Zjednoczonych. O dominację na tym rynku biją się największe firmy technologiczne w tym Google, Microsoft i Amazon. Na konferencji programistycznej Build Microsoft zapowiedział, że jego asystent głosowy Cortana będzie mogła rozmawiać z Alexą Amazonu. Z kolei Asystent Google potrafi zamówić telefonicznie stolik w restauracji i umówić wizytę u fryzjera. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.