TEST: TP-Link RE270K – inteligentne gniazdko i wzmacniacz sygnału

Większy zasięg i zdalne sterowanie zasilaniem.

TP-Link RE270K to połączenie dwóch różnych sprzętów w jednej obudowie: uniwersalnego wzmacniacza sieci bezprzewodowej (przy czym słowo „uniwersalny” należy rozumieć dosłownie – wzmacniacz ma działać z każdym ruterem Wi-Fi) oraz z tzw. inteligentnym (smart) gniazdkiem elektrycznym. Co ciekawsze smart-plug, czyli inteligentne gniazdko wbudowane w testowane urządzenie potrafi współpracować również z Alexą Amazona. W teorii zatem istnieje możliwość zdalnego sterowania zasilaniem dowolnego urządzenia elektrycznego za pomocą komend głosowych. Teoretycznie, bo Alexa oficjalnie w Polsce nie jest dostępna.

W skrócie

  • Skuteczne wzmocnienie sygnału sieci bezprzewodowej
  • Rozszerzenie sieci WiFi na dwa pasma: 2,4 GHz i 5 GHz
  • Łatwa obsługa za pomocą aplikacji mobilnej
  • Nie zawsze połączenie repeatera i smart gniazdka jest dobrym pomysłem
  • Brak polskojęzycznego interfejsu aplikacji konfiguracyjnej Kasa

TP-Link RE270 to połączenie dwóch urządzeń: uniwersalnego wzmacniacza sieci bezprzewodowej oraz smart gniazdka elektrycznego, którym użytkownik może zarządzać zdalnie. Tym samym sprzęt może być interesujący dla osób, które borykają się z problemem należytego działania sieci bezprzewodowej w całym domu/mieszkaniu, a dodatkowo chcą jeszcze mieć możliwość zdalnego sterowania urządzeniem elektrycznym podłączonym do inteligentnego gniazdka. Niestety, łączenie funkcji dwóch odrębnych urządzeń nie zawsze może być udanym pomysłem. Sprzęt się sprawdzi, ale u niektórych i decydować będą nie tyle osobiste preferencje co... układ domu/mieszkania.

Jednak połączenie wzmacniacza Wi-Fi z inteligentnym, zdalnie sterowanym gniazdkiem zasilającym nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Na to pytanie oczywiście odpowiemy, ale zacznijmy od wyposażenia testowanego zestawu.

Po rozpakowaniu oryginalnego i estetycznego pudełka wewnątrz, oprócz właściwego urządzenia, znaleźliśmy jedynie kabel Ethernet oraz zestaw broszurek i instrukcji. Skromnie, ale w zupełności wystarczająco.

TP-Link RE270

TP-Link RE270K – oto, co znaleźliśmy w opakowaniu sprzedażowymTP-Link RE270K pasuje do każdego normalnego, uziemionego gniazdka elektrycznego w naszym kraju i we wszystkich innych krajach, w których wykorzystuje się europejski standard gniazdek elektrycznych (nie dotyczy to np. Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii).

TP-Link RE270
Na etykietce znamionowej domyślne dane logowania i adres strony umożliwiającej skonfigurowanie urządzenia, jednak to tylko jeden ze sposobów na ustawienie sprzętu

Sprzęt jest dostosowany do napięcia wejściowego w zakresie od 100 do 240 V (50/60 Hz), natomiast maksymalne natężenie prądu na wyjściu urządzenia to 16 A. Ze względu na obecność funkcji sieciowych, TP-Link RE270K wpięty do gniazdka elektrycznego zużywa energię nawet, gdy nic do niego nie podłączymy. Jednak maksymalny pobór mocy w sytuacji, gdy korzystamy wyłącznie z funkcji powiększania zasięgu Wi-Fi nie jest duży i podczas naszych pomiarów nie przekroczył 6 W (producent podaje 6,5 W – do takiej wartości nawet się nie zbliżyliśmy).

TP-Link RE270
TP-Link RE270K – diody sygnalizujące stan urządzenia oraz przyciski kontrolne

Urządzenie TP-Link RE270K ma wymiary 70 x 70 x 125 mm, przy czym sam element wpinany do gniazdka naściennego jest tak umieszczony, że podłączając testowany sprzęt do podwójnego gniazdka nie już skorzystamy z drugiego wolnego złącza do sieci energetycznej, bo samo urządzenie je zasłoni. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie gniazdka elektryczne mamy w ścianie, niemniej warto pamiętać o rozmiarach urządzenia. Po jednej stronie widzimy cztery diody sygnalizujące stan urządzenia oraz dwa przyciski kontrolne. Sprzęt TP-Linka jest zgodny ze standardami IEEE802.11ac/n/g/b. Jako element rozgłaszający dalej sygnał sieci bezprzewodowej RE270K może nadawać z częstotliwością 2,4 GHz oraz 5 GHz i potrafi emitować sygnał w dwóch pasmach jednocześnie.

TP-Link RE270
Po drugiej stronie urządzenia znalazło się miejsce na pojedynczy gigabitowy port Ethernet

Oprócz możliwości powiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej, TP-Link RE270K w roli repeatera pozwala „usieciowić” również sprzęt pozbawiony interfejsu Wi-Fi, ale wyposażony za to w port Ethernet. Może to się przydać w sytuacji, gdy np. posiadamy w domu urządzenie, które potrafi się komunikować z siecią, ale brak mu modułu Wi-Fi. Dziś np. wszystkie telewizory smart TV są wyposażane w interfejs Wi-Fi, ale nie zawsze tak było.

TP-Link RE270
W odchylanym elemencie producent ukrył dwie zewnętrzne anteny

Inteligentne gniazdko marki TP-Link ze zintegrowanym repeaterem Wi-Fi wyposażono również w odchylaną antenę, a właściwie anteny (dwie) wbudowane w odginany od gniazdka pałąk. Całość nie wygląda w żadnym razie skomplikowanie. Jak wspomnieliśmy jednym ze sposobów konfiguracji urządzenia jest odwiedzenie specjalnego adresu nadrukowanego na etykietce sprzętu, innym – zalecanym w instrukcji dołączanej do zestawu, jest użycie aplikacji mobilnej TP-Link o nazwie Kasa. Z tego sposobu właśnie skorzystaliśmy.

Na następnej stronie pokazujemy konfigurację i obsługę testowanego sprzętu.