VR180 Creator – nowe narzędzie Google’a, które ułatwi montaż filmów VR

Fot. Pixabay
Wyszukiwarkowy potentat opracował narzędzie, które powinno znacznie ułatwić twórcom treści edycję i publikację ich autorskich treści przeznaczonych dla gogli VR (i nie tylko). Jest tylko jeden warunek - zarejestrowany materiał musi być zgodny z formatem opracowanym przez Google'a: VR180.

Opracowane przez programistów Google’a narzędzie przeznaczone jest dla osób, które dysponują materiałem źródłowym zarejestrowanym przez kamery VR zapisujące obraz i dźwięk w autorskim formacie VR180. Cechą wyróżniającą VR180 na tle innych formatów zapisu danych VR jest to, że zdjęcia czy filmy w nim zapisane mogą obejrzeć również widzowie, którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem do VR (np. goglami VR). Treści wideo przeznaczone dla urządzeń wirtualnej rzeczywistości mogą być również zapisywane w zwykłych formatach wideo i kontenerach (takich jak np. MP4, czy MKV, a także FLV, WebM, MPEG i inne), jednak format VR180 ma tę zaletę, że pozwala przechowywać dodatkowe metadane wykorzystywane przez urządzenia VR zgodne z VR180, co ma wpływ na komfort oglądania tego typu treści.

Głównym zadaniem narzędzia VR180 Creator jest konwersja nagrania źródłowego (w formacie VR180) w standardowy format dla wideo, który można poddać dalszej obróbce w popularnych programach do edycji takich jak np. Final Cut Pro czy Adobe Premiere. Po zakończeniu montażu, gdy chcemy pochwalić się światu gotową produkcją VR wystarczy ponownie użyć VR180 Creatora, aby dodać niezbędne metadane do strumienia wideo VR. Potem należy już tylko przesłać gotowy materiał VR na YouTube’a czy Google Photos, gdzie będą mogli zobaczyć go inni użytkownicy, zarówno posiadający gogle VR, jak i korzystający z płaskich ekranów.

Encoding for 360 Video and VR

Both 360 video and VR provide immersive viewing experiences, but this richness comes with a set of new and complex engineering challenges. The large file sizes can be an impediment to delivering video quickly in a quality manner at scale, and the videos can appear distorted during playback. We solved these challenges with new software that transforms 360 video from the standard equirectangular format into either cube maps or pyramid layouts, which reduces the file size without sacrificing quality or resolution.

Opublikowany przez Facebook Engineering 21 stycznia 2016

Dobrze, że pojawiło się narzędzie ułatwiające amatorom pracę twórczą nad własnymi treściami w wirtualnej rzeczywistości. Jednak nietrudno zauważyć, że VR180 Creator powstał też, by promować autorski format Google’a przeznaczony dla treści VR. Czy to mu się uda? To już zależy od użytkowników i twórców, ale także od działań konkurencji. Również Facebook – jak widać na powyższym filmie – pracuje nad własnym formatem zapisu treści VR.  | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.