Smartfonowa „poduszka”, która chroni ekran podczas upadku

Wiele telefonów kończy swój żywot upuszczonych przez użytkownika. Często kończy się to rozbitym ekranem, którego wymiana jest kosztowna. Philip Frenzel, student Uniwersytetu w Aalen, wymyślił rozwiązanie problemu. Wpadł na nie, kiedy rozbił ekran swojego iPhone'a.

Chociaż po angielsku pomysł Niemca jest określany mianem „airbag for phones” lub „mobile airbag” (niemiecki oryginał nazwy to „handyairbag”), to z poduszkami powietrznymi konstrukcyjnie ma niewiele wspólnego. Poza jednym: zadaniem wynalazku jest chronić smartfon przed urazami mechanicznymi.

Jak działa urządzenie? Wykorzystuje akcelerometr, który wykrywa, że telefon, wraz z przyczepionym do niego systemem przeciwupadkowym, porusza się w sposób, który świadczy o tym, że smartfon spada. Wówczas urządzenie wysuwa cztery elastyczne nóżki. Te elementy zabezpieczą każdą z krawędzi telefonu przed kontaktem z podłożem. Nóżki są na tyle elastyczne, by za pomocą sprężystości zredukować siłę upadku. W „stanie spoczynku” są schowane w krawędziach etui urządzenia.

Nie ma pewności, czy smartfonowa „poduszka” trafi do sprzedaży. Ale Philip Frenzel za swój gadżet dostał już nagrodę Niemieckiego Towarzystwa Mechatroniki. Student Uniwersytetu w Aalen planuje z kolegą, Peterem Mayerem, sfinansowanie projektu na Kickstarterze. Ich plan się powiedzie? Z jednej strony to bardo pożyteczny koncept. Z drugiej jednakże – masowe zastosowanie tego typu urządzeń mogłoby zaszkodzić sprzedaży nowych telefonów, nie mówiąc już o stratach serwisów urządzeń mobilnych. Kupilibyście „poduszkę” swojemu smartfonowi? | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.