opalanie

Samsung chce chronić skórę użytkownika

Fot. Pixabay.com
Koreański producent złożył do WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej) patent dotyczący wykorzystania aparatu w smartfonie do rozpoznawania karnacji oraz schorzeń skóry. Rozwiązanie weźmie pod uwagę aktualną pogodę oraz lokalizację użytkownika, by przekazać mu najlepsze zalecenia dotyczące ochrony cery.

Smartfony służą nam do monitorowania aktywności fizycznych – liczą kalorie, przebyty dystans, czy puls. Wiele aplikacji na podstawie tych danych może nam pomóc ułożyć chociażby plan treningu. W kolejnym Androidzie otrzymamy kompleksowe narzędzie monitorujące stan naszego zdrowia. Do tej pory jednak, żaden ze smartfonów nie zwracał uwagi na problemy skórne, z którymi boryka się wielu użytkowników – suchość skóry, podrażnienia, oparzenia słoneczne. Samsung otrzymał patent na narzędzie, które pomoże nam zachować cerę w dobrej kondycji.

smartfony
Konstrukcja aparatu nie różni się od tych używanych obecnie (fot. letsgodigital.org)

W pierwszej kolejności użytkownik fotografuje fragment skóry, na którym widoczny też będzie inny element ciała np. paznokieć czy gałka oczna. Następnie smartfon rozpoznaje jedną z sześciu typów karnacji skóry, rany, przebarwienia lub hipopigmentację (niedobór melaniny).

Reklama

Po określeniu tych danych aplikacja sprawdza aktualną lokalizację użytkownika, czas i pogodę – wszystko po to, by udzielić porad dotyczących ochrony skóry np. jakiego kremu z filtrem najlepiej użyć i jak długo można pozostać na słońcu bez ryzyka oparzenia. Urządzenie podpowie też by zakładać czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli oprogramowanie wykryje, że skóra użytkownika jest bardzo mocno narażona na działanie słońca, co zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu, może zalecić nawet pozostanie w domu przez 10 dni. Patent weźmie pod uwagę także wiek użytkownika. Da się również ustawić automatyczne powiadomienia, które mogą przypominać o zaleceniach.

Często wychodząc na dwór w lecie zapominamy o posmarowaniu się kremem z filtrem – smartfon będzie o tym przypominał (fot. Letsgodigitlal.com)

Oczywiście takie porady nie są niczym odkrywczym, zwłaszcza dla pań, które nie mają problemu z identyfikacją swojej karnacji i dobraniem odpowiedniego filtru. Ale dla całej reszty użytkowników mogą okazać się pomocne, zwłaszcza latem, kiedy najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych. | CHIP

źródło: letsgoditial.org

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.