Sztuczna inteligencja projektuje silniejsze i bardziej skuteczne leki

Fot. Pxhere
Do tej pory naukowcy sami musieli zmieniać strukturę substancji proponowanych przez algorytmy. Wszystko przez to, że stosowane modele, były skuteczne jedynie w około 43 procentach. Teraz jednak to się zmieniło. Uczona maszynowo SI ze 100-procentową precyzją projektuje właściwe substancje, które nie wymagają dodatkowych modyfikacji.

Naukowcy z MIT wytrenowali swoją sztuczną inteligencję na 250 tysiącach grafów odpowiadających połączeniom poszczególnych atomów w cząsteczkach. SI może z dużą precyzją wytypować substancję, która ma najlepsze właściwości chemiczne, co pozwoli na jej łatwiejsze wyprodukowanie i wprowadzenie do sprzedaży. SI potrafi też zmieniać już istniejące leki zwiększając ich moc średnio o 80 procent.

SI projektuje nowe silniejsze leki (graf. MIT)

Sztuczna inteligencja potrafi wyszukać w bazie już istniejące najlepsze substancje i zmodyfikować je w taki sposób, aby miały odpowiednie właściwości chemiczne bez zmniejszania ich skuteczności. Algorytmy uczenia maszynowego w bazie istniejących substancji znajdowały leki mocniejsze o 30 procent niż te, które typowano dotychczasowymi metodami. Ponadto, sztuczna inteligencja potrafi też wzmacniać istniejące substancje. W ten sposób uzyskuje się leki średnio o 80 procent mocniejsze.

Projektowanie nowych leków jest czasochłonnym i trudnym zadaniem. Wymaga to pracy na bardzo dużych zbiorach danych. Nowe technologie znacznie przyspieszają ten proces, a sztuczna inteligencja w przyszłości pomoże go w pełni zautomatyzować. Podobnie jak i komputery kwantowe, których rozwój obserwujemy w ostatnim czasie. | CHIP

0
Źródło: MIT
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.