Chińska wersja Google’a

Internetowy gigant pracuje nad ocenzurowaną wersją wyszukiwarki.

Według raportu przygotowanego przez organizację The Intercept Google pracuje nad taką wersją swojej wyszukiwarki, która będzie zgodna z chińskimi przepisami dotyczącymi cenzury. Projekt ma nazwę „Dragonfly i według The Intercept będzie to chińska wersja wyszukiwarki Google’a, która z góry będzie blokować wyszukiwanie haseł związanych z demokracją, prawami człowieka, religiami, mniejszościami narodowymi czy działaczami opozycyjnymi. Projekt jest realizowany realizowany od wiosny ubiegłego roku, a prace nabrały tempa po spotkaniu prezesa Google Sundara Pichai z czołowym chińskim urzędnikiem państwowym, do którego doszło w grudniu 2017 r.

Google już opracowało aplikację na Androida (jej kolejne wersje nosiły nazwę „Maotai” i „Longfei”), która została zademonstrowana rządowi chińskiemu. Według The Intercept może zostać uruchomiona w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Aplikacja odfiltruje zawartość czarnej listy, pokazując komunikat, że „niektóre wyniki zostały usunięte w związku z wymogami ustawowymi”. Ograniczone zostaną zarówno konkretne tematy, jak i źródła wiedzy, typu zachodnie serwisy prasowe czy Wikipedia.

Projetk „Dragonfly” to zmiana polityki Google’a wobec Chin. Po dziesięcioletniej przerwie wyszukiwarka ponownie zagości na komputerach i smartfonach obywateli Państwa Środka.

Chiński państwowy dziennik „Securities Daily zacytował „właściwe urzędy”, które stwierdziły, że doniesienia o powrocie Google na chiński rynek są nieprawdziwe.