intel b365

NEWS: Whisky Lake i Amber Lake – nowe CPU Intela

Fot. Intel
Nowe chipy są rozwinięciem dotychczasowych koncepcji budowy mobilnych CPU. Intel nie ukrywa, że to ewolucja a nie rewolucja. A jednak debiutujące jednostki z kilku powodów są godne uwagi.

Intel pokazał w Berlinie najnowsze procesory o kodowych nazwach Whisky Lake i AmberLake. Prezentacja poprzedza targi IFA, które rozpoczną się za kilka dni.

Josh Newman z Intela mówi o nowych chipach (fot. Krzysztof Bogacki)

Whiskey Lake

Zacznijmy od pierwszych, które można określić jako ewolucję. Układy Whisky Lake zastąpią obecne na rynku od niemal roku układy Kaby Lake Refresh. Co nowego pojawi się w „jeziorze whiskey”?

Intel określa swoje procesory jako wyspecjalizowane w łączności (graf. Intel)

Intel konsekwentnie trzyma się porównania, które wykorzystywał w przypadku procesorów Kaby Lake Refresh, czyli pokazujac różnicę między dzisiejszą konfiguracją a 5-letnim komputerem. Różnica jest oczywiście znacząca. „Niebiescy” podają między innymi niemal 2-krotny (x 1,8) wzrost wydajności w sieci, 12-krotnie szybszą sieć Wi-Fi, ogólną wydajność komputera wyższą 2-krotnie i ponad 10-krotnie lepsze odtwarzanie wideo.

Procesory Whisky Lake są domknięciem 8 generacji Intel Core. Spośród dotychczasowych, 8 generacja była chyba najsilniej rozłożona w czasie, jeśli chodzi o kolejne premiery. Pierwsze CPU 8gen korzystające jeszcze z architektury związanej z generacją 7, a więc Kaby Lake R, zobaczyliśmy po raz pierwszy podczas targów IFA rok temu. Teraz, także podczas berlińskiej imprezy, Intel pokazuje układy, które są następcami ubiegłorocznych modeli.

wafle krzemowe
Wafel krzemowy pełny rdzeni 8gen podczas IFA 2017 w rękach autora tej relacji

Czym więc są procesory Whisky Lake? To układy podobne do ubiegłorocznych Kaby Lake Refresh, a więc procesory przeznaczone dla mainstreamowych laptopów, w tym także lekkich i mocno mobilnych. Z kolei Amber Lake Y to ostatni element układanki zwanej generacją 8 procesorów Intel Core. Są to procesory niskonapięciowe do bardzo lekkich urządzeń, także tabletów i laptopów hybrydowych.


Na drugiej podstronie ciąg dalszy omówienia CPU Whiskey Lake, szczegóły Amber Lake i podsumowanie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.