Na GitHubie opublikowano kod źródłowy SnapChata

Fot. Snapchat
Użytkownik GitHuba przedstawiający się jako Khaled Alshehri z Pakistanu, opublikował na popularnym portalu dla programistów kod źródłowy serwisu SnapChat. Administracja usunęła pliki, jednak haker zapowiedział, że ponownie je upubliczni. Już teraz w sieci można znaleźć ich kopie.

W folderze umieszczonym na GitHubie znalazły się pliki źródłowe napisane w języku Objective C stworzonym przez Apple. Oznacza to, że prawdopodobnie jest to kod źródłowy klienta SnapChata na iOS. Khaled Alshehri na swoim koncie na Twitterze poinformował, że odkrył błąd w oprogramowaniu SnapChata i próbował skontaktować się z administracją serwisu, jednak bez rezultatu. W efekcie zdecydował się opublikować kod na GitHubie.

Reakcja SnapChata była bardzo późna. Pliki z oprogramowaniem serwisu znajdowały się na GitHubie od 23 maja. Sprawa jest dość dziwna. SnapChat zazwyczaj dość szybko odpowiada na zgłoszenia błędów, a nawet płaci za wykrycie błędu. Do tej pory portal wypłacił osobom, które wykryły luki, łącznie równowartość ponad 800 tysięcy złotych (220 tysięcy dolarów).

Czyżby administracja SnapChata wpadła w panikę? (graf. CHIP))

Bardzo ciekawe jest również zgłoszenie usunięcia kodu źródłowego z GitHuba. Prawdopodobnie pracownik SnapChata pisał zawiadomienie w pośpiechu i w emocjach. Świadczy o tym chociażby fakt, że odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu są pisane wielkimi literami.

W internecie bez problemu można znaleźć kopie upublicznionego kodu źródłowego SnapChata (graf. CHIP))

Te działania jednak nie do końca przynoszą skutek ponieważ kod źródłowy w dalszym ciągu można pobrać z GitHuba z kont innych użytkowników, którzy zdążyli go skopiować. Khaled Alshehri zapowiedział też za pośrednictwem Twittera, że będzie upubliczniał oprogramowanie SnapChata do czasu, aż nie otrzyma odpowiedzi i wynagrodzenia za odkrycie błędu. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.