GeForce RTX

Nowy GeForce RTX na zdjęciach

Pojawiły się fotografie pokazujące bez osłon GeForce'a RTX 2080 Ti. Na zdjęciach widać, jak duże są nowe procesory graficzne NVIDII. Czyżby producenci poszli podobną drogą co AMD we Threadripperach?

Nowe GeForce’y NVIDII zaprezentowano w Kolonii w poniedziałek, a teraz pojawiły się pierwsze zdjęcia kart pozbawionych układu chłodzącego. GPU jest duży, bo GeForce RTX 2080 Ti ma aż 4352 rdzenie CUDA i nieobecne wcześniej w GeForce’ach rdzenie Tensor odpowiadające za pracę sztucznej inteligencji.

Pomimo że producent w procesie technologicznym przeszedł z 16 na 12 nm, to GPU stał się wyraźnie większy. Dlaczego? Jego budowa jest po prostu znacznie bardziej złożona. Nie chodzi tylko o wspomnianą liczbę rdzeni CUDA i o rdzenie Tensor, ale też o układy odpowiedzialne za śledzenie promieni. Tak więc, chociaż procesor teoretycznie powinien być mniejszy, nowy, wytwarzany w 12 nm FinFet układ graficzny NVIDII ma większy rozmiar. GPU TU102 zawiera 18,6 miliarda tranzystorów, podczas gdy GP102 (GeForce GTX 1080 Ti) mieścił 12 miliardów tranzystorów.

Znajdujący się w RTX 2080 Ti układ TU102 to monstrum złożone z 18,6 miliarda tranzystorów (fot. Wccftech)

Ciekawostką jest natomiast to, jak i gdzie wytwarzane są układy NVIDIA Turing. TU104, czyli ten GPU, który znajdziemy w modelu GeForce RTX 2080 powstaje wyłącznie w fabryce TSMC na Tajwanie, podczas gdy topowy TU102 jest produkowany zarówno na Tajwanie jak i w Korei Południowej. Wccftech podaje, że nowe układy NVIDII są konstruowane prawdopodobnie w koreańskiej fabryce Samsunga. Skąd to wiadomo? Na zdjęciach pojawiły się informacje na temat kraju, w którym jednostki zostały wyprodukowane. Obok, dość oczywistego, Tajwanu, jest także Korea. To może oznaczać, że na rynek trafiły dwa różne TU102. Sposób produkcji TSMC i Samsunga nie jest przecież identyczny.

Turing TU102 z Tajwanu…. (fot. Wccftech)
…i z Korei (fot. Expertreview)

Co z tego wynika dla użytkowników? Jest dość prawdopodobne, że układy powstające w zakładach Samsunga i TSMC będą różniły się. Nie chodzi o drastyczne różnice, bo to w końcu ten sam układ. Możemy jednak dostrzec odmienności w dyskretnych detalach – np. niektóre sztuki lepiej zniosą podkręcanie lub będą pobierały trochę mniej prądu. | CHIP

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.