Serwis społecznościowy musiał usunąć antysemickie wpisy

Zażądał tego Microsoft, dostawca usługi hostingowej.

Jak donosi serwis BBC Tech dwa antysemickie posty zostały usunięte z sieci społecznościowej Gab.ai po tym, jak Microsoft zagroził, że zaprzestanie świadczenia hostingu Gab w w swojej chmurze Azure. Autorami postów jest amerykański polityk Patrick Little. Założyciel serwisu Gab, Andrew Torba, przyznał, że jeden z wpisów „bezsprzecznie” złamał zasady.

Sam portal w założeniu ma być platformą umożliwiająca nieskrępowaną wymianę myśli i opinii, stojącą na straży wolności słowa, ale BBC podkreśla, że większość treści prezentuje poglądy skrajnie prawicowe, w tym rasistowskie i antysemickie.

„Dostawca usług hostingowych dla Gab.ai, Microsoft Azure, dał nam 48 godzin na podjęcie działań w stosunku do zamieszczonych postów” – napisał na stronie serwisu Andrew Torba. A Microsoft przyznał, że podjął interwencję po otrzymaniu skarg na wpisy umieszczone w serwisie autorstwa Patricka Littela. W oświadczeniu przekazanym BBC Microsoft napisał „Uważamy, że spoczywa na nas odpowiedzialność za zadbanie o to, by nasze usługi nie były nadużywane przez osoby i grupy próbujące podżegać do przemocy”. Firma dodałaL „Gab.ai może oczywiście zdecydować inaczej (tzn. nie usuwać kontrowersyjnych treści – przyp. red.) i rozpocząć współpracować z innym dostawcą usług w chmurze”.