Yoga Book C930

Yoga Book C930, laptop z dwoma ekranami – LCD i e-ink

W strefie Lenovo znajdujemy także ThinkPada X1 Carbon Extreme.

To już tradycja, że Lenovo, niczym koronowana głowa, każe na siebie czekać. Podobnie jak rok temu na IFIE, wydarzenie chińskiego producenta poprzedziło długie oczekiwanie w zamkniętej przestrzeni. Gdy jednak bramy pomieszczenia otworzyły się, tłum dziennikarzy i gości chińskiego producenta ruszył z zapałem, bo kiedy nowości prezentuje taki gigant jak Lenovo, musi być ciekawie. I było, głównie za sprawą jednego komputera.

Lenovo Yoga Book C930

Serię Yoga pokazano już dawno i zdołaliśmy przywyknąć do nietypowej formy tych urządzeń. Jednak najnowszy model jest bardziej niezwykły. Yoga Book C930 to teoretycznie laptop. Ma rozkładaną konstrukcję – dwie części połączone zawiasem. Tylko że tu zawiasy łączą dwa ekrany: jeden normalny (IPS, 10,8″, 2560 x 1600) oraz e-ink (tak, taki jak w czytnikach e-booków). Gdzie klawiatura? Otóż jej rolę pełni właśnie energooszczędny ekran e-Ink. Sprawdziłem i działa to przyzwoicie, chociaż napisanie dłuższego tekstu mogłoby stanowić trudność. Stukanie palcami w gładką powierzchnię nie jest idealnym sposobem wprowadzania treści. Zwłaszcza że  wirtualne klawisze nie dają żadnej odpowiedzi. Ekran e-Ink sprawdza się natomiast wyśmienicie przy pisaniu z użyciem piórka, w roli notatnika urządzenie Lenovo może być wręcz idealne.

Specyfikacja techniczna nieco zaskakuje. Można było oczekiwać, że nowość pokazana na IFA 2018 będzie miała równie aktualny procesor. Zwłaszcza że Intel pokazał w Berlinie układy Amber Lake bardzo pasujące możliwościami i niewielkim TDP do formy nowego Yoga Booka C930. W środku jest jednak Intel Core i5-7Y54 z 4 GB RAM-u, dysk SSD 256 GB i modem LTE. Nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy cokolwiek da się tu upgrade’ować, postaram się tego jeszcze dowiedzieć od polskich przedstawicieli Lenovo, chociaż spodziewam się, że odpowiedź może być przecząca. W tej sytuacji cena urządzenia, czyli 1000 euro (4300 złotych) to dużo.

Yoga Book C930 został wyposażony w piórko, które dobrze leży w dłoni, jest bardzo lekkie, ale nie ma w samym laptopie (notatniku, czytniku, czymkolwiek to urządzenie jest) żadnego uchwytu czy schowka na to narzędzie. Piórko (Precision Pen) powstało we współpracy z Wacomem.

Yoga Book C930 ma pracować na baterii 10 godzin w trybie laptopa lub 13 godzin w roli czytnika e-booków. Akumulator naładuje się zaś w około 6 godzin.

Lenovo Yoga C930 – głośniki w nietypowym miejscu

Bardziej tradycyjny typ laptopów Yoga także doczekał się modyfikacji. Nowy Yoga C930 (nie mylić z wcześniej omawianym Yoga Bookiem C930), to niemal 14-calowe (13,9″) urządzenie konwertowalne.

Producent dodał i tu piórko do łatwiejszego tworzenia notatek lub rysowania, ale zdołał ukryć je w obudowie.

Wewnątrz znajduje się już całkowicie nowa platforma Whiskey Lake. Na rynek trafią modele zarówno w barwie grafitowej, jak i srebrnej. Warto dodać, że w niewielkim notebooku Lenovo umieściło ekran o rozdzielczości 4K, wspierając go dodatkowo systemem Dolby Vision. Współpraca z Dolby dotyczy także dźwięku – głośniki zamontowano w zawiasie, jako że zawiasy są właściwie zawsze skierowane w stronę użytkownika. Głośniki korzystają z systemu Dolby Atmos.


W dalszej części piszemy o urządzeniu ThinkPad X1 Carbon Extreme, a także o systemie Smart Home i Star Wars Jedi Challenge.