fabryka w chinach

Apple Watche są montowane przez młodzież w Chinach

Fot. Chris
Fabryka w chińskim mieście Chongquing, w której produkowane są m.in. smartzegarki Apple, zatrudnia uczniów ze szkół średnich. Młodzież pracuje przy liniach produkcyjnych ponad 40 godzin tygodniowo. Także na nocnych zmianach.

Nieprawidłowości w chińskich fabrykach ujawniła hongkońska organizacja Students and Scholars Against Corporate Misbehaviour zajmująca się prawami dzieci i młodzieży. Według informacji SACOM, w zakładach należących do Quanta Computer pracuje 120 uczniów z 28 szkół. Według wypowiedzi nastolatków, do fabryki w Chongquing wysyłają ich nauczyciele pod groźbą niezaliczenia roku. Obecnie uczniowie zajmują się produkcją m.in. Apple Watchy.

smartwatch
Młodzież z chińskich szkół montuje smartzegarki Apple (fot. charlie0111)

Oficjalnie młodzież pracuje na zasadzie bezpłatnych staży, jednak w praktyce wykonuje te same, powtarzalne czynności przy liniach produkcyjnych co zatrudnieni na normalnych warunkach pracownicy. Uczniowie są wysyłani na nocne zmiany i pracują również w nadgodzinach, co jest niezgodne także z chińskim prawem pracy. Apple wszczęło wewnętrzne śledztwo w związku z doniesieniami o łamaniu praw pracowniczych w fabryce swoich smartzegarków.

To już kolejny raz, kiedy pojawiają się informacje o wykorzystywaniu młodzieży przy produkcji elektroniki dla Apple. W zeszłym roku SACOM ujawniło podobne praktyki w fabrykach Foxconnu. Chiński koncern również zatrudniał stażystów przy produkcji m.in. iPhone’ów X. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.