gps

Kwantowe akcelerometry zastąpią GPS?

Fot. Imperial College London
Naukowcy z Imperial College London zastosowali fizykę kwantową do określania położenia. Kwantowe akcelerometry mogą być wykorzystywane na statkach i na kolei.

Technologia GPS ułatwia na co dzień życie użytkownikom smartfonów i pomaga w nawigowaniu na morzu oraz w powietrzu. Jednak awaria tego systemu może sparaliżować transport. Alternatywą ma szansę być kwantowy akcelerometr, który ustala położenie z dużą dokładnością. Nieprędko jednak takie urządzenia znajdą zastosowanie w telefonach, ponieważ są zbyt duże. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby kwantowe akcelerometry montować na statkach, w pociągach i samolotach.

Obecnie urządzenie działa na jednej osi, jednak naukowcy pracują nad określaniem w ten sposób położenia także w trójwymiarowej przestrzeni. Konstrukcja składa się z laserowego interferometru, który sprawdza zmiany funkcji falowej atomów w komorze. Ich interpretacja pozwala na niezwykle precyzyjny pomiar.

Co prawda kwantowego akcelerometru raczej zbyt szybko nie włożymy do kieszeni, ale istnieją alternatywne rozwiązania. Rok temu Microsoft umieścił w sklepie Google Play aplikację o nazwie Path Guide. Pozwala ona ustalać położenie w trójwymiarowej przestrzeni bez korzystania z GPS-u lub informacji z komórkowych stacji BTS. To rozwiązanie jest jednak zdecydowanie mniej precyzyjne od kwantowego akcelerometru.

Małe, zwykłe akcelerometry (czyli inaczej przyśpieszeniomierze) są instalowane np. w smartfonach. Pozwalają określać położenie urządzenia na podstawie jego ruchu. Odczyt usytuowania telefonu w przestrzeni służy m.in. uruchamianiu odpowiednich funkcji. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.