bitcoin

W USA firmy mogą już płacić podatki bitcoinami

Fot. elevenews
Władze Ohio uruchomiły kryptowalutowy portal transakcyjny, który pozwala opłacać 23 rodzaje podatków. To pierwszy amerykański stan, choć mogą pojawić się kolejne. Płatności przetwarza platforma BitPay. Ale kurs BTC w ciągu roku spadł o prawie 60 procent.

Po raz pierwszy w historii USA bitcoin został uznany za oficjalną walutę w rozliczeniach administracyjnych. Zainteresowani przedsiębiorcy muszą najpierw zarejestrować się na stronie OhioCrypto.com. Warto podkreślić, że chodzi o wiele rodzajów biznesowej działalności – od sklepów handlujących tytoniem po stacje benzynowe. Bitcoinami można opłacać 23 typy podatków. Prawo nie wymaga, aby firma była koniecznie zarejestrowana w Ohio, wystarczy, że świadczy tam usługi. Chociaż przedsiębiorcy mogą płacić w wirtualnej walucie, to władze stanu otrzymają pieniądze w dolarach. Płatności przetwarzane są bowiem przez BitPay, dzięki temu odbiorca dostaje odpowiednią należność, bez względu na wahania kursu kryptowaluty. W tej chwili podatki da się opłacać w bitcoinach, ale władze przyglądają się także innym wirtualnym walutom.

Spadek kursu bitcoina w skali roku (graf. Coinbase)

Bitcoiny w rozliczeniach podatkowych chciały wykorzystać i inne stany, m.in. Arizona, Georgia oraz Illinois, ale na razie do tego nie doszło. Jest pytanie, czy dla przedsiębiorców bitcoinowe daniny będą opłacalne, zwłaszcza teraz gdy wartość BTC znacząco spadła. Zainteresowanie pomysłem jest jednak spore – strona OhioCrypto.com została przeciążona w dniu swojego startu. Szef BitPaya przewiduje, że „pogoda” dla bitcoina poprawi się. Jego zdaniem, BTC jeszcze w grudniu osiągnie wartość 15-19 tysięcy dolarów. Dziś kurs wynosi niespełna 4 tysiące dolarów (ponad 14 tysięcy złotych). Chcielibyście móc płacić w Polsce podatki w kryptowalucie? | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.