różowa planeta karłowata farout

Astronomowie znaleźli różową planetę karłowatą Farout

Fot. Carnegie Institution for Science
Badacze kosmosu z amerykańskiej Carnegie Institution for Science odkryli najdalszy, jak dotąd, obiekt Układu Słonecznego. Planeta karłowata otrzymała nazwę Farout. Może dostarczyć informacji o "mitycznej" Planecie X.

Farout (ang. daleki, dalekosiężny), a właściwie 2018 VG18 – znajduje się około 17,7 miliarda kilometrów od Słońca. Obiekt ma średnicę zaledwie 500 kilometrów, czyli jest prawie 5-krotnie mniejszy od Plutona i Eris. Dla porównania, średnica Księżyca to prawie 3,5 tysiąca kilometrów. Między innymi ze względu na niewielkie rozmiary planet karłowatych nie uznaje się za pełnoprawne planety.

Farout odkryto przez przypadek. Astronomowie z CIS szukają dziewiątej planety Układu Słonecznego, zwanej tradycyjnie Planetą X. 2018 VG18 został dostrzeżony na fotografiach wykonanych teleskopem Subaru działającym na Hawajach. Odkrycie zostało potwierdzone też przez obserwatorium w Chile. Na sekwencji zdjęć widać jak planeta karłowata przesuwa się po niebie na tle nieruchomych galaktyk i gwiazd.

Na zdjęciach z teleskopu Subaru widać poruszający się odległy obiekt (fot. Carnegie Institution for Science)

Obserwacja orbity Farout powinna pomóc w przyszłości stwierdzić, czy na obrzeżach Układu Słonecznego faktycznie znajduje się tajemnicza Planeta X. Według podejrzeń naukowców, może ona swoją masą wpływać na trajektorię innych obiektów. Farout obiega Słońce bardzo długo, bo aż przez 1000 lat, czyli 4-krotnie dłużej niż Pluton. Planeta karłowata swój różowy kolor zawdzięcza prawdopodobnie zamarzniętej wodzie, choć nie jest to jeszcze pewne. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.