AnTuTu AI Review zbada, czy naprawdę mamy w smartfonie SI

AI Review sprawdzi, jaki charakter mają funkcje, które producent telefonu nazywa sztuczną inteligencją. Benchmark przeanalizuje działanie SI pod kątem dwóch kategorii. Do tej pory użytkownicy nie mieli prostej możliwości przetestowania AI w swoim urządzeniu mobilnym.

Wszystkie smartfonowe firmy chwaliły się w ubiegłym roku funkcjami sztucznej inteligencji. Powstanie mierzących jej wydajność benchmarków było tylko kwestią czasu. AnTuTu właśnie stworzyło takie narzędzie do testów porównawczych. Pomoże ono ustalić, które telefony naprawdę dysponują SI, a które mają funkcje w praktyce niezwiązane z uczeniem maszynowym. Na swoim blogu AnTuTu podkreśla, że testowanie sztucznej inteligencji jest bardziej skomplikowane niż badanie zwykłej wydajności systemu. Narzędzie analizy porównawczej AI Review ma w chińskim benchmarku dwie podkategorie: klasyfikację i rozpoznawanie obiektów.

Rozpoznawanie i prawidłowe klasyfikowanie obiektów to dobra metoda na sprawdzenie możliwości SI (fot. AnTuTu)

Pierwszy test zawiera 200 obrazów opartych na sieci neuronowej Inception v3, podczas gdy drugi ocenia 600-klatkowe wideo, korzystając przy tym z sieci neuronowej MobileNet SSD. Obrazy są następnie uruchamiane z SDK dostarczonego przez producenta smartfonu. Jeśli urządzenie nie obsługuje algorytmów AI, benchmark skorzysta z biblioteki TFLite.

Wynik końcowy jest obliczany na podstawie szybkości i dokładności testu. Jeżeli naruszona zostanie dokładność, wynik będzie mocno zaniżony. Ma to zapobiegać oszustwom polegającym na przyśpieszaniu działania kosztem dokładności. AnTuTu podkreśla przy tym, że wynik testu SI na różnych platformach (iOS oraz Android) nie będzie odbiegał od siebie tak, jak w przypadku tradycyjnych benchmarków, ponieważ narzędzie skupia się wyłącznie na efektywności sztucznej inteligencji, a nie na ogólnej wydajności systemu. AI Review jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale można go już wypróbować, pobierając ze strony AnTuTu. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.