samsung exynos 7 7904

Exynos 7904 dla „średniaków”

Walka w segmencie średnim była istotna w 2018 roku. Nowy SoC Samsunga wskazuje, że być może i w tym roku czeka nas podobna sytuacja. Co mogą dodać producenci smartfonów kosztujących około 1000 zł? Oczywiście - kolejne aparaty. Ale do tego potrzeba obsługującego takie konfiguracje procesora. Samsung już taki ma.

Exynos 7904 to ośmiordzeniowy SoC, który trafi do średniego segmentu rynku. Konkurencja jest w tym segmencie spora, ale południowokoreański producent ma olbrzymi potencjał, a nowy procesor, jeśli trafi do odpowiednio wycenionych jednostek, ma szansę na sukces.

Nowy Exynos 7904 to układ składający się z dwóch rdzeni Cortex-A73 taktowanych 1,8 GHz i sześciu rdzeni Cortex-A53 o częstotliwości 1,6 GHz. Układ graficzny stanowi Mali G71 MP2. Procesor powstaje w 14-nanometrowym procesie technologicznym. To jasno sugeruje, że Samsung, który opanował już produkcję układów produkowanych w litografii 10 nm już pod koniec 2017 roku, a układy w 7 nm produkuje od końcówki 2018 roku, traktuje nowy SoC jako metodę na utrzymaniu przy życiu starszych linii produkcyjnych. Nie musi to oznaczać, że układ ten będzie zły czy niedostatecznie wydajny. Prawdopodobnie jednak będzie wydzielał nieco więcej ciepła niż jego nowocześniejsi kuzyni. 

Taka konstrukcja nie podbije rankingów wydajności, ale cel powstania Exynosa 7904 jest inny (fot. Samsung)

Interesujące jest, że Samsung zainstalował w Exynosie 7904 układ ISP (procesor obrazu ang. image signal processor), który obsługuje pojedyncze aparaty o rozdzielczości sięgającej 32 Mpix, a nawet modne ostatnio potrójne moduły fotograficzne. Zdaniem producenta procesor obsługuje również funkcję automatycznego ustawiania ostrości z zerowym opóźnieniem migawki i autofokusa z detekcją fazową, aby uchwycić szczególną chwilę w mgnieniu oka. Ma więc radzić sobie z wyjątkowo szybkim robieniem zdjęć. Nagrywanie wideo ma być możliwe nawet w rozdzielczości 4K (30 fps). Całkiem nieźle jak na tani SoC.

Reklama

Układ ten jest przez producenta pozycjonowany na rynek indyjski. Nie oznacza to oczywiście wyłączności, a raczej dopasowanie do potrzeb coraz bardziej zainteresowanego nowoczesnymi funkcjami klienta z drugiego najbardziej ludnego kraju na świecie. Prawdopodobnie procesor trafi do któregoś z telefonów nadchodzącej serii Galaxy M. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.