PewDiePie

Fani PewDiePie włamali się do 65 tysięcy telewizorów

Chromecast sprzedawane przez Google pozwalają kontrolować smart TV za pomocą aplikacji mobilnej. Niestety, okazuje się, że urządzenia te są podatne na ataki hakerskie. Dwóm hakerom udało się przełamać zabezpieczenia i przejąć ponad 65 tysięcy urządzeń. Na podłączonych do nich telewizorach wyświetlają co kilka minut klip z popularną osobowością YouTube'a, Szwedem Felixem Arvidem Ulfem Kjellbergiem, znanym też jako PewDiePie.

Atak na Chromecasty miał na celu udowodnić, że urządzenia stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa danych użytkowników i łatwo się do nich włamać. Według Google, hakerzy wykorzystali jednak podatność nie samych Chromecastów, a ruterów, do których są podłączone. Nie zmienia to faktu, że ich użytkownicy na swoich telewizorach co kilka minut muszą oglądać film z PewDiePie. Łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo musi to być irytujące.

Hakerzy za pomocą urządzeń Chromecast włamali się do telewizorów (fot. Google)

Ci sami hakerzy wcześniej przejęli kontrolę nad około 100 tysięcami drukarek, na których wydrukowali reklamę zachęcającą do subskrybowania kanału PewDiePie. Włamali się też na stronę dziennika Wall Street Journal. Trudno powiedzieć na ile takie działania zachęcają nowe osoby do odwiedzenia kanału prowadzonego przez Szweda. Jednak mamy podstawy przypuszczać, że włamania do urządzeń raczej odnoszą odwrotny skutek od zamierzonego i zniechęcają potencjalnych nowych widzów.

PewDiePie prowadzi anglojęzyczny kanał na YouTube od 2010 roku. 30-letni Szwed zyskał ogromną popularność publikując nagrania z gier i komentując posty z Reddita i filmy innych użytkowników YouTube’a. Obecnie kanał PewDiePie subskrybuje 79 milionów osób, a jego filmy odtworzono już prawie 20 miliardy razy. W 2017 roku wiele kontrowersji wywołały jego filmy, na których opowiadał antysemickie żarty, co odbiło się szerokim echem w mediach. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.