Snapdragon 855

Snapdragon 855 jednak nie najszybszy?

Wyścig o tron wydajności w smartfonach jak co roku rozpocznie Samsung, prezentując flagowy model Galaxy S. W jeden z jego wersji znajdzie się Snapdragon 855, który miał być najszybszą jednostką w urządzeniach mobilnych. Okazuje się, że może nią nie być. Przynajmniej nie jeśli chodzi o wydajność CPU.

Snapdragon 855 to SoC (System-on-Chip), który trafi do wielu tegorocznych flagowców. Podczas gdy Samsung, Apple i Huawei dysponują własnymi układami, pozostali producenci są zdani w segmencie high-end wyłącznie na procesory Qualcommu. Jednak do czasu aż nie zobaczymy gotowych produktów ze Snapdragonem 855, serce wielu flagowców A.D. 2019, chociaż zaprezentowane w grudniu 2018, wciąż skrywa nieco niewiadomych. Podstawowa sprawa – czy jest to najszybszy SoC na rynku? Odpowiedzi są liczne, a jedna z nich, pochodząca wprost z oficjalnych danych AnTuTu wskazuje, że tak nie jest. Snapdragon 855 przegrał w teście wydajności CPU z… iPhone’m XS, uzbrojonym w procesor Apple A12 Bionic. Zwróćcie jednak uwagę, że nie bez przyczyny używam określenia „wydajności CPU”, a nie po prostu wydajności. Dlaczego?

Testu dokonano używając referencyjnego urządzenia Qualcommu, wyposażonego w Snapdragona 855, 6 GB RAM i 6-calowy ekran WQHD. Dla porównania zastosowano także smartfonów Huawei Mate 20 z Kirinem 980 oraz OnePlus 6T ze Snapdragonem 845. Do tego dodano także referencyjne urządzenie ze Snapdragonem 845 z ubiegłego roku. Wynik uzyskany przez Snapdragona 855 jest imponujący (ponad 362 tysiące punktów) i stawia testowane urządzenie na szczycie listy wydajności. Tyle tylko, że czegoś tu ewidentnie brakuje.

Oczywiście nie ma tu iPhone’a XS. Telefon ten w AnTuTu osiąga wyższy wynik dla CPU (133,5 tysięcy punktów, podczas gdy Snapdragon 855 uzyskał niecałe 122 tysiące punktów) i nieco niższy dla GPU (150,931 vs 155,578 punktów). I chociaż w wyniku łącznym urządzenie bazujące na Snapdragon 855 pokonało iPhone’a XS (362110 vs 352405), to w czystych obliczeniach korzystających wyłącznie z CPU to konstrukcja Apple’a wypada nieco lepiej. Należy jednak pamiętać, że urządzenia referencyjne Qualcommu mało kiedy osiągają wydajność późniejszych gotowych smartfonów. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.