18 modeli słuchawek z aktywnym tłumieniem hałasu

TEST: 18 modeli słuchawek z aktywnym tłumieniem hałasu

Sprawdziliśmy, które najlepiej grają, najskuteczniej wyciszają i są najwygodniejsze.

Słuchawki Bluetooth z wyciszaniem hałasu stają się coraz bardziej popularne. Aktywnie przyczyniają się do tego producenci smartfonów, którzy coraz częściej rezygnują z montowania złącza jack. Wybór jest jednak ogromny, więc radzimy na co zwrócić uwagę podczas zakupu i które modele są godne polecenia.

Zaczynamy od przedstawienia zwycięzców naszego rankingu oraz modeli o najlepszym stosunku jakości do ceny. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak testowaliśmy słuchawki z ANC, zerknijcie do rankingu słuchawek bezprzewodowych z ANC.

Zwycięzca testu (kategoria: słuchawki wokółuszne): Sony WH-1000XM3

Sony WH-1000XM3, czyli obecnie najlepsze słuchawki z aktywnym wyciszaniem hałasu dostępne na rynku – i jedne z najdroższych. Mają najskuteczniejszy system redukcji hałasów otoczenia ze wszystkich testowanych modeli, leżą naprawdę wygodnie na głowie, a przy tym grają miękko i ciepło. Charakterystykę dźwięku można dostosować do własnych preferencji za pomocą aplikacji dostępnej zarówno dla iOS, jak i Androida. Oferuje ona dodatkowo kilka przydatnych funkcji m.in. redukcję szumu wiatru czy dostosowanie parametrów słuchawek do ciśnienia panującego na przykład w kabinie samolotu. Czas pracy na baterii jest niezły i wynosi ok. 22 godziny ciągłego grania. Ale poprzedni model był pod tym względem lepszy. Za to WH-1000XM3 ładują się bardzo szybko.

Słabszą stroną nowych słuchawek jest funkcja rozmów telefonicznych ze względu na niski poziom głośności mowy docierającej do rozmówcy. Jeśli komuś zależy szczególnie na tym aspekcie, powinien wybrać poprzedni model, czyli Sony WH-1000XM2.

Sony WH-1000XM3 są bardzo wygodne, a pod względem skuteczności wyciszania hałasu stanowia klasę same w sobie. (Fot.: CHIP)

Najlepsza opłacalność: TaoTronics TT-BH22

Zdecydowanie najtańsze w teście (a przy tym całkiem niezłe) są TaoTronics TT-BH22 kosztujące niewiele ponad 300 zł. Oprócz komfortu noszenia i niezłej jakości dźwięku, zapewniają świetny czas pracy na baterii – nawet do 27 godzin i to z włączonym ANC. Po wyłączeniu słuchawki mogą grać nieprzerwanie przez niemal dwie doby! W kwestii aktywnego wytłumiania hałasu nie dorównują topowym modelom. Poza tym same generują drażniący szum. I nie polecamy ich osobom używającym słuchawek także do rozmów telefonicznych.

Osobom, którym zależy na połączeniu rozsądnej ceny ze skutecznym systemem ANC polecamy modele JBL E65BTNC, które są już niestety niemal dwukrotnie droższe niż TaoTronics.

Przy cenie nieznacznie przekraczającej 300 zł słuchawki TaoTronics TT-BH22 oferują przekonującą wydajność.

Zwycięzca testu (słuchawki douszne): Bose QuietControl 30

Szukając słuchawek Bluetooth z aktywnym tłumieniem hałasu, ale dousznych nie znajdziecie lepszego modelu niż Bose QuietControl 30. Potrafią one zredukować hałas w kabinie lecącego samolotu pasażerskiego do poziomu cichego szumu. Podczas testów porównawczych wypadły najlepiej również pod względem jakości dźwięku. Grają pełnym, czystym, a przy tym wyważonym dźwiękiem i dostarczają przyjemnych doznań w całym zakresie przenoszonych częstotliwości. W bezpośrednim porównaniu słuchawki wokółuszne grają jednak bardziej obszernie, oferując znacznie więcej przestrzeni. Słuchawki Bose są wyposażone w pałąk zakładany na szyję z wbudowaną baterią i dzięki temu mogą grać na jednym ładowaniu do 11 godzin z włączonym ANC. Słabą stroną QuietControl 30 jest krótki zasięg Bluetooth i brak możliwości odtwarzania muzyki po kablu.

Bose QuietControl 30 są bardzo wygodne, oferują bardzo dobrą jakość dźwięku i pierwszorzędną skuteczność tłumienia hałasu otoczenia.

Najlepsza opłacalność: Audio-Technica QuietPoint 40BT

Trudno jest znaleźć tanie słuchawki douszne z dobrym ANC. Jeśli jednak zgodzimy się na spory kompromis i tylko zadowalający poziom redukcji hałasu, możemy sporo zaoszczędzić, wybierając model Audio-Technica QuietPoint 40BT. Generują one dźwięk czysty lecz niestety ubogi jeśli chodzi o bas i nieco cienki. Pod względem jakości rozmów QuietPoint 40BT pozytywnie zaskakują okazując się najlepsze w teście. Podobnie jest z czasem pracy na baterii, który podczas pomiarów wyniósł ponad 13 godzin z włączonym ANC. Praktyczna porada: słuchawki mogą również działać po całkowitym wyładowaniu baterii – wystarczy podłączyć je za pomocą kabla.

Słuchawki Audio-Technica QuietPoint 40BT nie wyglądają co prawda tak dobrze jak topowe modele Sony czy Bose, ale oferują korzystny stosunek możliwości do ceny. Zdjęcie: CHIP

Słuchawki bezprzewodowe z ANC: poradnik zakupowy

Wybierając modele Bluetooth powinniście odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy mają mieć aktywną czy pasywną redukcję hałasu? Czy powinny być nauszne, wokółuszne czy douszne? Jeśli douszne, to całkowicie bezprzewodowe czy z pałąkiem na kark? Możliwości jest taki wiele, jak gustów i scenariuszy używania.

Aktywna redukcja hałasu jest zawsze przydatna gdy marzy się nam słuchanie relaksującej muzyki w hałaśliwym otoczeniu. Wszystkie przetestowane przez nas modele oferują aktywny system redukcji hałasu (ANC): są wyposażone w mikrofony, które rejestrują szumy otoczenia i generują dźwięki w przeciwfazie, aby stłumić lub przynajmniej znacznie zredukować dźwięki otoczenia. Oczywiście działa to również podczas słuchania muzyki, ale często wpływa na charakterystykę dźwięku.

Skutki działania ANC: zalety i wady tłumienia hałasu

Nawet słuchawki z najlepszym systemem ANC, takie jak Sony WH-1000XM3 nie gwarantują całkowitego wyeliminowania hałasu otoczenia. Dźwięki o średniej i wyższej częstotliwości, które niosą mniej energii niż zakres basu, a przez to są mniej uciążliwe będą ciągle słyszalne, ale będzie to dyskretne szemranie w tle. Poszczególne modele znacznie różnią się między sobą efektywnością systemu ANC, ale te oferujące dobry poziom można kupić już za około 650 zł.

Na szczęście w przypadku redukcji hałasu nie musimy (w przeciwieństwie do jakości dźwięku) sugerować się konstrukcją słuchawek. Przykładowo wokółuszne Sony WH-1000XM3 i douszne Bose QuietControl 30 oferują zbliżoną skuteczność ANC: oba modele są w tej dziedzinie wręcz doskonałe.

Wzmocnienie głosu i inne praktyczne funkcje

Aby swobodnie rozmawiać lub słuchać komunikatów podawanych w pociągu czy samolocie powinniśmy zwrócić uwagę na funkcje, które nazywają się różnie: TalkThrough, Ambient Sound czy OpenMic, ale ich działanie jest identyczne. Urządzenia, w których je zastosowano aktywują mikrofon, tak by bez zdejmowania słuchawek dało się usłyszeć, jasno i wyraźnie, ważne komunikaty. W Sony XM2 i XM3 wymaga to jedynie dotknięcia dłonią słuchawki. W niektórych przypadkach możemy regulować siłę działania ANC, tak by nawet istotna redukcja hałasu, nie odcięła użytkownika kompletnie od otoczenia. Dotyczy to np. Bose QuietControl 30, B&W PX oraz modeli Sony. Natomiast w Bose QuietComfort 35 II możemy wybrać jeden z dwóch trybów działania ANC.


Na następnej stronie, m.in. o tym, jak ważna jest wygoda i że warto nie tylko posłuchać, ale też chwilę ponosić przed zakupem.