Android

Wyciekły pierwsze wersje Androida Q

Fot. Rob Bulmahn
Do premiery nowego systemu Google'a zostało jeszcze sporo czasu, ale już teraz do sieci trafiła wczesna wersja Androida Q. Co zobaczymy w nowej wersji systemu mobilnego?

Zanim Android Q trafi „pod strzechy” minie z pewnością dużo czasu, co widać chociażby po tempie wprowadzania Androida P. Przecież dopiero za chwilę będziemy cieszyli się z „nowego” systemu we flagowych modelach Samsunga. Tymczasem w sieci pojawiły się wczesne wersje Androida Q. Od razu dodam, że lepiej ich nie instalować, bo może to być ostatnia rzecz jaką zrobimy na telefonie. Specjaliści z XDA Developers natknęli się na najwcześniejszą wersję nadchodzącej bety systemu Google’a testowanej na Google Pixel 3 XL i udostępnili niektóre jej funkcje.

ROM pochodzi z zeszłego tygodnia, wraz z poprawką bezpieczeństwa datowaną na luty 2019. Oczywiście nie jest to w pełni funkcjonalny system, z pewnością w finalnej wersji znajdzie się więcej nowości, ale już to co odkryto, jest całkiem ciekawe. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest tryb ciemny. Można go ustawić, aby uruchamiał się o określonej porze dnia lub po prostu pozostanie włączony na stałe. Dobrą rzeczą jest to, że istnieje możliwość wymuszenia na aplikacjach innych niż Google firm, które nie mają natywnego trybu ciemnego, by tak właśnie się uruchamiały. Tym samym nie zostaniemy nagle oślepieni jasną bielą. Eksperci z XDA przetestowali to na kilku aplikacjach, w tym na Facebooku. Sprawdza się to bardzo dobrze.

Menu uprawnień również zostało przebudowane, co zapewnia jeszcze szybszą kontrolę nad tym, do czego dostęp mają aplikacje. System został wzbogacony w nowy „tryb pulpitu” (desktop mode). Wygląda na to, że Google przygotowuje też funkcję podobną do DeX firmy Samsung. Kryje się ona w „Opcjach programisty” pod pozycją „force desktop mode”. Niestety, w upublicznionej wersji Androida Q ta funkcja nie działa dobrze i by poznać wrażenia z jej użytkowania, zapewne musimy jeszcze poczekać. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.