MIT: SI zaprojektuje diamentowe procesory

Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) sięgają po pomoc SI w badaniach nad inżynierią materiałową. Efektem mogą być zupełnie inaczej tworzone układy elektroniczne czy ogniwa fotowoltaiczne.

Naukowcy wiedzą od dawna, że można radykalnie zmienić właściwości materiału krystalicznego przez zastosowanie przy jego produkcji odpowiednich warunków (temperatury, ciśnienia itd.). Nawet 1-procentowa zmiana struktury może w niektórych przypadkach poprawić wydajność urządzenia o 50 procent, umożliwiając elektronom szybsze poruszanie się w materiale. Znalezienie odpowiednich warunków, skutkujących pożądanym efektem, podczas gdy istnieją praktycznie nieograniczone możliwości i miliony możliwych kombinacji jest jednak zadaniem nie tylko trudnym, ale i czasochłonnym. Możliwe jest jednak proste rozwiązanie: wystarczy zrzucić wykonanie zadania na sztuczną inteligencję.

Reklama

Międzynarodowy zespół naukowców z MIT opracował metodę uczenia maszynowego, która pozwala znaleźć odpowiednie warunki dla powstawania nowych materiałów o określonych właściwościach. Sieć neuronowa przewiduje, w jaki sposób kierunek i stopień odkształcenia wpłyną na kluczową właściwość jaką chcemy osiągnąć. W pierwszej kolejności naukowcy zajęli się wydajnością półprzewodników. Celem jest uczynić je bardziej wydajnymi, bez konieczności angażowania do procesu projektowania ludzi.

Zdaniem naukowców z MIT technologia ta może doprowadzić do wynalazków opartych na półprzewodnikach, które są o wiele bardziej efektywne niż te stosowane obecnie. Okazuje się, że tworzywem, z którym można wiązać szczególne nadzieje jest diament. Miałby on zastąpić krzem w procesorach. „Ta nowa metoda może potencjalnie doprowadzić do zaprojektowania niespotykanych dotąd właściwości materiału” – powiedział profesor Ju Li kierujący zespołem. „Potrzebne będą jednak dalsze prace, aby dowiedzieć się (…) jak zwiększyć skalę procesu, aby zrobić to na 100 milionach tranzystorów w chipie i upewnić się, że żaden z nich nie może zawieść.”

Profesor Ju Li, szef zespołu pracującego nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w badaniach nad inżynierią materiałową (fot. mitnews)

„Ta innowacyjna nowa praca wykazuje potencjał do znacznego przyspieszenia badań nad inżynierią egzotycznych właściwości elektronicznych w zwykłych materiałach poprzez duże sprężyste naprężenia” – mówi Evan Reed, profesor inżynierii materiałowej na Uniwersytecie Stanforda, który nie był zaangażowany w omawiane badania. „Rzuca to światło na możliwości i ograniczenia, jakie natura wykazuje dla takiej inżynierii i będzie interesować szerokie spektrum badaczy pracujących nad ważnymi technologiami.”

Podczas gdy zespół skupił się na użyciu sztucznej inteligencji w celu poprawy właściwości elektrycznych, naukowcy podkreślają, że może ona być również stosowana do badania cech optycznych i termicznych. Nawet procesory na smartfonach mają miliardy tranzystorów – może to potrwać długo, zanim badania przełożą się na gotowe produkty. Jest to jednak początek, który wskazuje, że inżynieria odkształceń prowadzona przez SI może być przyszłością projektowania urządzeń przyszłości. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.