Windows Lite – nowy system już niedługo?

System operacyjny Windows 10 ma już kilka lat i być może czas na zmianę. Jednakże zanim "dziesiątka" doczeka się następcy dostaniemy inny system Windows, w wersji Lite.

Według informacji serwisu Petri pierwsze testowe wersje nowego Windows mają pojawić się już latem. Trudno stwierdzić, czy Microsoft zdecyduje się na udostępnienie ich publicznie. Podstawowe pytanie dotyczy jednak roli, jaką miałby odgrywać nowy system operacyjny.

Oficjalną zapowiedź systemu możemy zobaczyć już w maju, podczas konferencji Microsoft Build. Microsoft wersją Lite celuje w urządzenia klasy podstawowej (tanie laptopy, tablety), a więc trudno tu mówić o następcy Windows 10. Bardziej prawdopodobne jest, że Windows Lite został opracowany na potrzeby laptopów z układami ARM. Jak wiadomo, szybkie w smartfonach Snapdragony nie wykazały się dotąd szczególnie w Windows 10.

Tak ma podobno wyglądać nowy Windows. Grafika to oczywiście mockup stworzony przez Brada Samsa (fot. Petri)

Zobaczyliśmy nawet domniemany wygląd nowego systemu operacyjnego Microsoftu. System ma nadal mieć eksplorator plików, ale sam launcher będzie przypominał raczej Androida niż Windows 10.

Reklama

Najważniejsze jednak, że Windows Lite ma umożliwiać normalne uruchamianie programów tworzonych w ramach Universal Windows Platform i Progressive Web Apps. Możliwe, że system będzie wspierał także starszy soft. Jeżeli gigantowi z Redmond uda się stworzyć rzeczywiście sprawnie działającą na słabszych urządzeniach wersję Lite, która pozwoli przy tym uruchamiać aplikacje z „dużego” Windowsa, to może okazać się, że wkrótce przesiądą się na niego także użytkownicy starszego sprzętu komputerowego. | CHIP

Ofertę na Windows 10 w różnych wersjach, w tym kilka ciekawych promocji, znajdziecie tutaj.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.