Finlandia już myśli o łączności 6G

Kolejni producenci pokazują smartfony z obsługą internetu w 5G. Ta technologia jednak jeszcze nie weszła do realnego, masowego użytku. Tymczasem w marcu w Finlandii zostanie zorganizowana konferencja o kolejnym standardzie, czyli 6G.

5G zdominowało zakończone właśnie targi MWC w Barcelonie. Począwszy od w pełni gotowego na nową generację łączności Huawei, przez nieco mniej przygotowanych Qualcommu, MediaTeka czy Ericssona i Nokii – wszyscy zachwalali swoje rozwiązania 5G. Wiedząc, że chińskie firmy wyprzedzają w tej dziedzinie Amerykanów, prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że jak najszybciej należy wprowadzić technologię 6G…

Pierwsi Trumpa „posłuchali” Finowie. Łączność 6G to raczej odległy pomysł, ale organizacja Invest in Finland już o tym myśli. Jeśli chcesz być mocnym zawodnikiem w swojej branży w latach 30 XXI wieku, powinieneś zacząć przyglądać się badaniom nad 6G – przekonuje Antti Aumo, dyrektor wykonawczy Invest in Finland. Planowaną konferencję na temat nowego standardu łączności wspiera też Uniwersytet w Oulu. Według specjalistów, mowa o technologii nie tyle dla ludzi, co dla inteligentnych maszyn.

Widownia w sali wyznaczonej jako miejsce konferencji nie jest zbyt duża (fot. 6GSummit)

6G Wireless Summit zostanie przeprowadzona w lapońskim mieście Levi między 24 a 26 marca. Przede wszystkim skupi się na wskazaniu zmian potrzebnych w łączności bezprzewodowej. Chcemy zajrzeć w przyszłość, w której smartfon zniknie lub jego rola zostanie całkowicie zmieniona i pojawią się nowe sposoby korzystania z danych – wyjaśnia Ari Pouttu z Uniwersytetu w Oulu. Eksperci przewidują, że szczegóły techniczne dotyczące standardu 6G możemy poznać w 2026 roku, a do użytku szybsza łączność wejdzie dopiero około 2030. Więcej o fińskiej konferencji przeczytacie na stronie wydarzenia. I CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.