TEST: Huion Kamvas PRO 13 – ciekawa alternatywa dla tabletów Wacom

„Huion” to po chińsku „Król rysunku”.

Jestem ilustratorem i profesjonalnym projektantem graficznym od wielu lat. Tablety graficzne to moje narzędzia pracy. Interesuje mnie każde urządzenie, na którym można coś narysować i wykorzystać w grafice cyfrowej. Poniższy tekst ma na celu zwrócenie waszej uwagi i wytłumaczenie, jakie wrażenie zrobił na mnie najnowszy produkt marki Huion i jaki wpływ może mieć ten tablet na środowisko graficzne w najbliższej przyszłości.

Na rynku grafiki cyfrowej, branży rysunkowej i fotograficznej od wielu, wielu lat, króluje jeden producent tabletów graficznych – japoński Wacom. Są to profesjonale urządzenia najwyższej klasy wybierane przez wszystkich zawodowych rysowników, projektantów, animatorów i retuszerów. Wiele lat doświadczenia, badań i rozwijania technologii sprawił, że każdy zapytany, jaki tablet graficzny poleca, odpowiada: Wacom… i dalej długo, długo nic. Monopol na rynku ma własne prawa. Tablety japońskiej firmy stanowią wzór jak powinny działać urządzenia tego typu, ale ze względu na zbyt wysoką (czasem nieuzasadnioną) cenę, stanowi dla wielu użytkowników barierę nie do przekroczenia. Okazuje się jednak, że istnieje rozsądna alternatywa.

Tymczasem od kilku lat cały świat obserwuje masową ekspansję chińskiej (i nie tylko) technologii, która przestaje już kojarzyć się z określeniami typu „chińskiej tandety” lub „chińskiej podróbki”. To smartfony, komputery, telewizory, które nie tylko ścigają się z największymi światowymi markami, ale coraz częściej wyróżniają się własnym charakterem i rozwiązaniami. Co ciekawe, zachowują przy tym niskie koszty produkcji i rozsądną cenę.

Pierwsze wrażenia

Huion Kamvas Pro 13 to przedstawiciel grupy małych tabletów ekranowych, czyli takich, dzięki którym rysujemy bezpośrednio na wyświetlaczu. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które podczas pracy cenią sobie bezpośredni kontakt ręka-oko, co oczywiście jest najbardziej naturalne i zbliżone do tradycyjnych technik.

Już pierwszy kontakt z urządzeniem sprawia bardzo dobre wrażenie. Dobrej jakości kolorowe pudełko, z idealnie zaprojektowanymi przegrodami na akcesoria i starannie zapakowane elementy zestawu, pokazują nową markę z najlepszej strony. Szacunek dla konsumenta okazywany jest tu w każdym szczególe, a starannie zwinięte kable, rzepowe opaski i świetnej jakości wtyczki to tylko początek pozytywnych wrażeń. Główne urządzenie, czyli ekran, to naprawdę porządna konstrukcja wykonana z lekkiego i mocnego stopu aluminium. Ekran pokryty jest lekko matową, przyjemną w dotyku powłoką, a wszystkie elementy jak: przyciski, fazowana krawędź i gumowe elementy antypoślizgowe, nadają całemu urządzeniu wygląd klasy premium. Poza tym, co ważne, sprzęt posiada już własny charakter i nie powiela wyglądu konkurencyjnych tabletów, co często zdarzało się w przeszłości.

W bogatym zestawie znajdziemy również bardzo dobrze zaprojektowany, potrójny kabel, mechaniczną podstawkę pod tablet, szmatkę do czyszczenia ekranu oraz oczywiście pasywne piórko wraz z uchwytem i dodatkowymi końcówkami wewnątrz niego. Tak jak wspomniałem wcześniej, wszystkie te elementy wykonane są z największą starannością i nie mają nic wspólnego z niegdyś złą renomą chińskich produktów.

Ale jak to działa?

Niewielki rozmiar całego urządzenia, ani wielkość powierzchni roboczej ekranu, wcale nie musi oznaczać, że jest to sprzęt wyłącznie dla amatorów. Sam od wielu lat preferuję pracę na mniejszych powierzchniach, aby ze względu na wciąż zmniejszającą się przestrzeń mojego biurka, zwiększyć komfort pracy. Okazało się, że jakość moich rysunków, w dużej mierze zależy od jakości samego ekranu a nie jego wielkości.

Huion Kamvas Pro 13 ma ekran LCD o przekątnej 13,3 cala i matrycy IPS o rozdzielczości FullHD. Powierzchnia ekranu jest w pełni laminowana, co zmniejsza odległość między powierzchnią roboczą a matrycą i skutecznie redukuje efekt paralaksy, czyli uciążliwego rozmijania się końcówki piórka z kursorem na ekranie. Matryca zapewnia pokrycie 120% sRGB (około 92% aRGB), co w praktyce sprowadza się do bardzo wiernego odwzorowania soczystych kolorów (w pracach na poczet internetu sprawdza się to idealnie, natomiast dla poligrafii kolory są zbyt jaskrawe i konieczna może się okazać kalibracja).

Ponadto na ekranie, co bardzo przypadło mi do gustu, zastosowana została wysokiej jakości powłoka, która w znacznym stopniu niweluje odbicia i zwiększa komfort pracy. Jej delikatna, matowa struktura przypomina fakturę naturalnej powierzchni do rysowania i pióro nie ślizga się tak jak na ekranach innych urządzeń.

Piórko nareszcie jest pasywne! Nie wymaga ładowania ani baterii. Jest lekkie i bardzo dobrze leży w dłoni. Umożliwia pracę wprost na powierzchni monitora wykrywając 8192 stopnie nacisku, przy rozdzielczości wejściowej 5080 LPI oraz bardzo płynnym odświeżaniu 266 PPS. Dodatkowo wykrywa kąt nachylenia do powierzchni tabletu (+/- 60 stopni) co pozwala na jeszcze bardziej naturalną pracę w programach obsługujących tę funkcję. Pióro prowadzi się naprawdę dobrze, kreski są miękkie i idealnie reagują na siłę nacisku.

Na kolejnej stronie dowiecie się więcej o funkcjach, jakości kabli i oprogramowaniu tabletu Huion Kamvas Pro 13 .