Naukowcy odtworzyli ichtiozaura w wirtualnym akwarium

Fot. Heinrich Harder
Dzięki symulacjom komputerowym i trójwymiarowym modelom ichtiozaurów paleontolodzy odkryli więcej szczegółów na temat tego jak pływały prehistoryczne morskie gady.

Projekt cyfrowego odtworzenia ichtiozaurów był możliwy dzięki współpracy dwóch brytyjskich uczelni. Uniwersytet w Manchesterze wykonał bardzo szczegółowe skany czaszki ichtiozaura odnalezionej w Wielkiej Brytanii w 1955 r. Dzięki tym danym przekazanym do naukowców z Uniwersytetu w Bristolu możliwe było stworzenie wirtualnego akwarium, w którym „pływały” cyfrowe modele wodnych gadów z gatunków Chaohusaurus i Ophthalmosaurus.

Naukowcy stworzyli wirtualne modele ichtiozaurów z gatunku Chaohusaurus [na górze], Ophthalmosaurus [środkowa grafika], a także delfina butlonosego [na dole] (graf. Susan Gutara)
Symulacje przypominają te wykonywane przy testowaniu kadłubów statków. Oprogramowanie użyte do badań konstruuje wirtualny zbiornik, w którym naukowcy mogą symulować takie parametry jak temperatura, zamulenie wody, a także prędkość cieczy opływającej model. Dzięki temu wiadomo jakie siły oddziaływały na poszczególne części ciała ichtiozaura.

Reklama

By sprawdzić, czy metoda wymyślona przez naukowców zadziała, skonstruowali oni dodatkowo model delfina butlonosego. Dzięki temu naukowcy ustalili, że drastyczne zmiany kształtu Ichtiozaura przez miliony lat tak naprawdę nie zmniejszyły oporu jakie ciało stawiało w wodzie. Co oznacza, że ewolucja w stronę kształtu ciała przypominającego delfina była spowodowana innymi czynnikami. Aby je wyjaśnić naukowcy planują kolejne badania z wykorzystaniem symulacji komputerowych. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.