Nowe procesory Intel Core dla laptopów już niedługo?

Jak podaje serwis ComputerBase, w sterownikach i tzw. coreboot (mającym zastąpić BIOS i UEFI) dla systemów Linux znalazł się ciekawy zapis, dotyczący nowych, mobilnych CPU, następców zastąpić Coffee Lake. Uwaga, liczba rdzeni będzie rosła.

Układami Comet Lake Intel nie chwalił się zanadto. Nie pojawiały się też w przeciekach, co może oznaczać, że „niebiescy” raczej nie chcieli ujawniać informacji o nowych CPU. Teraz jednak, wraz ze sterownikami dla systemów spod znaku pingwina Tuxa, wyciekły informacje o nadchodzącej serii procesorów.

Zwróćcie uwagę na zapis dotyczący „pochodzenia” Comet Lake (fot. Tomshardware)

Według informacji zawartych w plikach możemy spodziewać się układów będących w praktyce odświeżeniem, kolejnym, dotychczas stosowanej architektury. Comet Lake ma „pochodzić” od Coffee Lake, zatem można założyć, że nie czekają nas wielkie zmiany w architekturze. Można też być pewnym, że nie zmieni się proces technologiczny, skoro to Ice Lake ma być pierwszą serią wykonaną już w 10 nm. Widzimy też, że niezmieniony pozostanie układ graficzny (generacja 9 iGPU Intela), wprowadzony po raz pierwszy wraz z generacją szóstą Intel Core (Skylake).

Więcej ciekawostek widzimy w coreboot, czyli open sourceowym projekcie mającym zastąpić BIOS i UEFI. Liczba rdzeni widoczna jak na dłoni. 10 rdzeni w laptopie? 6 rdzeni w ultrabooku?

W coreboot dostajemy kolejną porcję informacji: liczbę rdzeni dla różnych generacji CPU Intela. Ujęty jest tu także Comet Lake, zarówno w wersji U, jak i H/S. Wynika z tego, że już niedługo czekają nas sześciordzeniowe CPU klasy U oraz ośmio- i dziesięciordzeniowe modele klasy H dla laptopów i klasy S przeznaczone do desktopów. Pozostaje tylko wątpliwość dotycząca chłodzenia. Intel Comet Lake będą wytwarzane niemal na pewno w procesie technologicznym 14 nm++, a zwiększenie liczby rdzeni musi skutkować podniesieniem się temperatury, chyba że Intel ograniczy częstotliwość pracy procesorów, ale w to wątpię. Zbyt wiele zależy nadal od IPC.

Reklama

Wygląda na to, że czeka nas wyjątkowo ciekawy rok. Podczas Computex 2019 zobaczymy nowe układy AMD Ryzen 3 generacji, a Intel zdaje się szykować dwie odpowiedzi. Pierwszą będzie Comet Lake (być może właśnie na Computex lub w jego okolicach), drugą natomiast będą układy Ice Lake, ale tych nie zobaczymy jeszcze jakiś czas. Najbardziej prawdopodobnym jest, że te 10 nm układy pojawią się pod koniec roku. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.