Pierwszy czworonożny robot, który robi salto w tył

Fot. MIT
Laboratorium Biomimetycznej Robotyki z MIT pochwaliło się swoim najnowszym osiągnięciem. Ich miniaturowy gepard nauczył się trudnej akrobacji. Na filmie możemy też podziwiać jak robot zachowuje się w różnym terenie.

Mini Cheetah to zminiaturyzowana wersja zaawansowanego robota Cheetah 3, który do poruszania się nie wykorzystuje żadnych zewnętrznych kamer czy czujników, poza zmianami żyroskopu. Dzięki swojej niewielkiej wadze (ok. 9 kg) mechaniczny gepard nauczył się sztuczki akrobatycznej, której nie wykonał jeszcze żaden z czteronożnych robotów na świecie – salta w tył. Wcześniej mogliśmy podziwiać przewrót w wykonaniu dwunożnego Atlasa konkurencyjnego Boston Dynamics.

Warto zwrócić uwagę także na to, jak Mini Cheetah świetnie radzi sobie w różnym terenie – na trawie, w liściach, na śliskiej posadzce. Robot bez problemu wchodzi po schodach, obraca się, chodzi bokiem, ląduje upuszczony z wysokości blatu biurka, a także utrzymuje równowagę, gdy jest szturchany i kopany. W najgorszym przypadku gepard potrafi także bardzo sprawnie się podnieść po upadku. Jego aktualna prędkość maksymalna to ok. 8,5 km/h, ale może także poruszać się truchtem, porównywalnym do tempa ludzkiego chodu.

Reklama

Nad tym robotem naukowcy z MIT pracują od wielu lat. Jeszcze w 2014 roku Cheetah była obwieszona licznymi sensorami i poruszała się bardzo niezgrabnie. W ciągu pięciu lat dokonano dużego postępu, który daje nadzieję na to, że w bliskiej przyszłości takie roboty będą wykorzystywane na co dzień, jako kurierzy, asystenci domowi, lub ratownicy. Tutaj nie trudno nie wspomnieć o wyjątkowo ponurej wizji z „Black Mirror”, gdzie bardzo podobne pod kątem konstrukcyjnym maszyny wybiły niemal całą ludzkość. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.