GPD w swoim nowym mikro-laptopie stosuje układ AMD

Jeden z najciekawszych chińskich producentów komputerów, firma GPD, znana przede wszystkim z produkcji miniaturowych laptopów (często mieszczących się nawet w kieszeni marynarki) pokazała kilka zdjęć wnętrza nowej konstrukcji, nazwanej Win 2 Max. Nowy mikro-laptop pracować będzie na APU AMD Ryzen Embedded serii V1000. Wcześniej chiński producent był dość silnie związany z najbardziej energooszczędnymi jednostkami Intela – głównie linią Atom. Nowy Win 2 Max ma być, zdaniem producenta, swoistą mobilną konsolą na Windowsie, a do tego zadania mobilny Ryzen z jego wbudowanym Radeonem Vega nadaje się po prostu lepiej.

Wbudowany układ AMD, wolny slot M.2 i bateria zajmująca dużą część obudowy (fot. GPD)

Oczywiście należy pamiętać, że konstrukcje tego typu do gier AAA raczej się nie nadają, niemniej jednak możliwości iGPU pozwolą na uruchomienie wielu tytułów, w niskiej rozdzielczości i takich też ustawieniach szczegółowości grafiki. Niestety, na zdjęciach widać też, że pamięć RAM będzie jednokanałowa, a to oznacza ograniczenie możliwości układu graficznego. Z niezrozumiałych przyczyn producenci chętnie ograniczają mobilne APU AMD przez stosowanie właśnie takiego zabiegu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.