Handlarz kryptowalut i programista Chad Elwartowski ma kłopoty

Fot. Sky News
Elwartowski dorobił się na handlu bitcoinami, wcześniej pracował dla armii USA jako inżynier oprogramowania. Potem zaangażował się w działalność organizacji Ocean Builders i zamieszkał w morskim domu zbudowanym na platformie. Zdaniem pobliskiej Tajlandii, złamał w ten sposób lokalne prawo.

Tajskie władze oskarżają Chada Elwartowskiego i jego żonę Supranee Thepdet o nielegalne naruszenie terytorium Tajlandii przez budowę obiektu bez zezwolenia. Ich oddalony o niecałe 20 kilometrów od wyspy Phuket dom został odkryty przez wojsko, które sprawdziło legalność budowli i zdecydowało o zawiadomieniu władz. Podczas kontroli pary nie było w środku. Naruszenie suwerenności terytorialnej jest w Tajlandii bardzo surowo karane – w najlepszym przypadku więzieniem, a w najgorszym nawet śmiercią. Aktualnie Elwartowski wraz z partnerką ukrywa się, jak powiedział agencji AFP, we w miarę bezpiecznym miejscu, i próbuje zdalnie wyjaśnić sprawę. Jego zdaniem, instalacja znajduje się poza wodami terytorialnymi Tajlandii, na wodach międzynarodowych, i w żaden sposób nie narusza prawa. W obronie mężczyzny stanęło Ocean Builders, które twierdzi, że Chad Elwartowski nie jest właścicielem kontrowersyjnej budowli, a jedynie jej najemcą.

Amerykanin twierdzi, że tajlandzkie władze są w błędzie (fot. Instagram)

Dla wyjaśnienia, Ocean Builders należy do tzw. ruchu seasteadingowego (od ang. homesteading – osadnictwo), który skupia się na tworzeniu miejsc mieszkalnych na wodach międzynarodowych, które nie podlegają żadnemu państwu. Dzięki temu właściciele nietypowych konstrukcji i ich lokatorzy mają czuć się wolni oraz nieobjęci żadnym krajowym prawem. Najczęściej tego typu domy powstają na opuszczonych platformach przemysłowych. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.