Julian Assange aresztowany w Londynie

Fot. Espen Moe

Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, został aresztowany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Australijczyk przebywał tam od 2012 roku, kiedy otrzymał azyl polityczny. Ten jednak ostatnio został wycofany po tym, jak obecny prezydent Ekwadoru, Lenin Moreno oskarżył Assange’a o wielokrotne naruszenie warunków azylu, w tym o włamanie do jego telefonu i upublicznienie w sieci zdjęć, które wiązały obecnego prezydenta Ekwadoru ze skandalem korupcyjnym.

Julian Assange w 2012 roku otrzymał azyl polityczny w ambasadzie Ekwadoru w Londynie (fot. MSZ Ekwadoru)

Brytyjskie media, m.in. dziennik „The Guardian”, umieściły na swoich kanałach YT film pokazujący przebieg aresztowania.

Aresztowanie na terenie ambasady było możliwe, ponieważ Ekwador cofnął Julianowi Assange prawo azylu i poinformował o tym brytyjską policję, która dopiero wtedy mogła dokonać zatrzymania.

WikiLeaks to portal założony w 2006 roku, w którym opublikowano setki tysięcy tajnych dokumentów dotyczących m.in. wojen w Afganistanie i Iraku, depesze dyplomatyczne, a także szczegóły tajnego projektu hakerskiego CIA.

Reklama

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.