TEST: Creative SXFI AMP – inny wymiar słuchania

Creative sprawił, że słuchawki wreszcie grają jak głośniki.

Problem jest znany praktycznie od początku istnienia słuchawek. W studio nagraniowym artysta i dźwiękowiec dwoją się i troją, by uzyskać dźwięk idealny. I na głośnikach rzecz faktycznie brzmi doskonale. A podczas odtwarzania na słuchawkach mamy wrażenie jakbyśmy przyłożyli uszy do głośników. Z jednej niby słyszymy lepiej i „bardziej”, a z drugiej czujemy się wręcz ogłuszeni. Pomijając zjawiska związane z ergonomią i wygodą samych słuchawek to właśnie owa, nieznośna na dłuższą metę, bliskość dźwięku sprawia, że dłuższe odtwarzanie na słuchawkach zaczyna męczyć. Przez lata producenci słuchawek zmagali się z tym problemem konstruując coraz wygodniejsze, bardzie dostosowane do wygody słuchacza konstrukcje. Ale przede wszystkim głowili się również, jak za pomocą dwóch słuchawek przekazać dźwięk przestrzenny. Jednym z pomysłów było instalowanie wewnątrz słuchawki wielu małych głośników.

W skrócie

  • Świetna jakość dźwięku
  • Zupełnie nowy wymiar używania słuchawek
  • Dobre słuchawki Creative Aurvana SE w zestawie
  • Brak możliwości stworzenia profilu za pomocą urządzeń z iOS
  • Brak możliwości podłączenia do urządzeń i iOS (przynajmniej oficjalnie)

Creative SXFI AMP to nie kolejny zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy. To zupełnie nowa koncepcja używania słuchawek, w której cały nacisk położono na jak najbardziej wierne odwzorowanie wrażeń docierających do słuchacza podczas odtwarzania muzyki, filmów czy grania za pomocą głośników.

Creative SXFI AMP
Regulacja głośności, przycisk wstrzymania/wznowienia odtwarzania oraz oczywiście największy, wyposażony w diodę statusu włącznik technologii Super X-Fi – sterowanie Creative SXFI AMP zredukowano do minimum.

Nieznośna bliskość dźwięku

Nikt jednak nie pochylił się nad problemem tej dokuczliwej bliskości źródła dźwięku, a przynajmniej nikomu nie udało się go skutecznie rozwiązać. Aż do teraz, czyli do czasu opracowania przez inżynierów Creative’a technologii holografii dźwiękowej o wdzięcznej nazwie Super X-Fi, która ma dać słuchaczowi wrażenie znajdowania się w pewnej odległości od głośników rozstawionych w pokoju odsłuchowym (choć w rzeczywistości dźwięk dobiegać będzie ze słuchawek). Wzorcem tego pomieszczenia stało się studio firmy w Singapurze o wymiarach cztery na cztery metry – typowe miejsce pracy akustyków i realizatorów dźwięku. Technologia to jedno, ale potrzebne są jeszcze urządzenia, które mogłyby ją wykorzystać.

Efektem pracy inżynierów Creative’a  jest technologia Super X-Fi oraz cała gama produktów ją wykorzystujących. Jednym z nich jest prezentowany tu mobilny przetwornik cyfrowo-analogowy z USB lub jak kto woli wzmacniacz słuchawkowy. Generalnie Creative SXFI AMP to mobilna karta dźwiękowa z regulowanym wyjściem słuchawkowym o bardzo dobrych parametrach.

Dane techniczne
DAC AKM AK4377
SNR do 120 dB
THD + N do -110 dB (0,0003%)
Obsługiwane formaty dźwięk wielokanałowy
(stereo, 5.1, 7.1),
24 bit./96 kHz
Maksymalna moc (16 omów) 425 mW
Maksymalna moc (32 omy) 370 mW
Maksymalna moc (300 omów) 51 mW
Maksymalna moc (600 omów) 26 mW
Zgodność Android od 7.0, PC (Win 10 od 1703), macOS (od 10.13 High Sierra), Linux, Sony PS4, Nintendo Switch
Wejście USB-C
Wyjście mini jack
Obudowa aluminiowa
Wymiary 9,7 x 17,5 x 67 mm
Masa 15 g

Creative SXFI AMP – wzmacniacz, przetwornik, mobilna karta dźwiękowa

Urządzenie wyposażone jest z jednej strony w wejście USB-C, do którego możemy podłączyć praktycznie każdy smartfon z Androidem od 7.0 (dostępne są kabelki z wciąż popularnym micro USB oraz nowszym czyli USB-C), komputer lub laptop z systemami Windows 10 (od Creators Update), mac OS od 10.13 High Sierra, Linux czy konsole – PS4 i Nintendo Switch. Co z użytkownikami mobilnych urządzeń Apple jak iPhone czy iPad? Dla nich przeznaczone są wyposażone w technologię Super X-Fi bezprzewodowe słuchawki Creative SXFI AIR. Oprócz złącza USB SXFI AMP ma analogowe wyjście audio w standardzie mini jack 3,5 mm, przyciski do regulacji głośności oraz odtwarzania/wstrzymania (pauza) oraz przycisk najważniejszy, czyli ten za pomocą którego możemy aktywować lub wyłączać technologię Super X-Fi. Przydatny okazuje się nawet mikroskopijny wskaźnik LED, który kolorem informuje o statusie wspomnianego włącznika. Całe urządzenie jest niewielkie (gabarytowo nieznacznie węższe i dłuższe od zapalniczki), waży 15 g i wykonane jest z anodowanego aluminium.

Creative SXFI AMP
Creative SXFI AMP – z jednej strony wyjście analogowe akceptujące słuchawki o impedancji do 600 omów, z drugiej złącze USB-C, które w komplecie z adapterem do micro USB i USB typu B pasuje do każdego urządzenia mobilnego z Androidem, komputera czy laptopa.

Od razu zdradzę, że w przypadku większości, zwłaszcza niedrogich, smartfonów z Androidem wyposażonych w przeciętnej jakości wyjście słuchawkowe podłączenie słuchawek przez opisywany wzmacniacz przyniesie kolosalną różnicę w jakości dźwięku. Nawet bez włączenia funkcji Super X-Fi. Wszystko dlatego, że oprócz wspomnianego nowatorskiego podejścia do reprodukcji dźwięku na słuchawkach Creative zmieścił w SXFI AMP naprawdę porządne podzespoły. Zalicza się do nich wzmacniacz i 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy AKM AK4377 o współczynniku stosunku sygnału do szumu SNR wynoszącym aż do 120 dB oraz współczynniku zniekształceń harmonicznych TDH+N do -110 dB (0,0003%). Układ ten obsługuje dźwięk wielokanałowy oraz pozwala odtwarzać pliki audio o wysokiej gęstości – do 24 bitów i 96 kHz. SXFI AMP zapewnia duże wzmocnienie i obsługuje słuchawki o impedancji do 600 omów, Oznacza to, że będzie w stanie skutecznie wysterować niemal każde słuchawki z modelami studyjnymi włącznie. Jak widać z powyższej specyfikacji przenośny wzmacniacz słuchawkowy Creative’a oferuje wysokie parametry audio, a przecież to nie wszystko, bo asem w rękawie jest w jego przypadku magiczna funkcja Super X-Fi.

Jak stworzyć profil SXFI?

Zanim zaczniemy słuchać musimy SXFI skonfigurować, Aby to zrobić, potrzebować będziemy urządzenia, na którym zainstalujemy aplikację SXFI App. Najlepszy będzie smartfon lub tablet z Androidem, bo tylko do takiego podłączymy bezpośrednio SXFI AMP w celu zaprogramowania go. Jeśli używamy telefonu z iOS-em, to do przeprowadzenia całej operacji będziemy dodatkowo potrzebować komputera lub laptopa. Wspomniana aplikacja służy bowiem do określenia profilu słuchacza, który należy następnie wgrać do Creative SXFI AMP. Profil utworzony na telefonie z Androidem możemy od razu wgrać do urządzenia podłączając je przez micro USB lub USB-C.

Użytkownicy iPhone’ów będą musieli znaleźć dostęp do urządzenia z Androidem w celu stworzenia profilu SXFI i wgrania go do chmury. Następnie powinni zalogować się na konto SXFI za pomocą aplikacji SXFI Control dla systemów macOS i Windows i wgrać profil do rządzenia przez USB. Urządzenia Creative SXFI AMP nie można w ogóle podłączyć do urządzeń z iOS – przynajmniej oficjalnie. Nieoficjalnie (o czym Creative wspomina jednak na swojej stronie) można podłączyć SXFI AMP do np. iPhone’a za pomocą adaptera Lightning to USB Camera Adapter, który pozwala wyprowadzić złącze USB z gniazda Lightning. Rozwiązanie nie jest jednak oficjalnie póki co wspierane i też mało wygodne gdyż poza wspomnianym adapterem trzeba jeszcze dołączyć przejściówkę z klasycznego USB typu B na USB-C, do którego można dopiero podpiąć SXFI AMP. Znacznie wygodniejsze będzie w przypadku użytkowników smartfonów i tabletów z iOS użycie słuchawek Creative SXFI AIR z bezprzewodowym interfejsem Bluetooth i wbudowaną technologią Super X-Fi. Recenzję tych słuchawek opublikujemy już wkrótce.

SXFI Control
Za pomocą aplikacji SXFI Control użytkownicy komputerów z Windows oraz macOS mogą wgrać do SXFI AMP stworzony wcześniej profil Super X-Fi przypisany do konta SXFI. W aplikacji trzeba również wskazać model używanych słuchawek.

Wspomniany profil słuchacza to efekt końcowy krótkiej procedury, podczas której za pomocą aparatu w telefonie należy sfotografować głowę oraz uszy osoby, której profil tworzymy. Na podstawie tego profilu system odpowiednio skonfiguruje algorytm holografii dźwiękowej Super X-Fi. Ostatnim elementem, jaki będziemy musieli określić to model słuchawek jakie zamierzamy podłączyć do SXFI AMP. W aplikacji znajdziemy dziesiątki modeli słuchawek od kompletnej listy modeli firmy Creative oraz E-MU po Apple, Bose, Sennheiser czy Sony – w sumie ok. 20 popularnych marek. Warto przy tym zaznaczyć, że z mojej praktyki podczas testowania różnych modeli słuchawek wynika, że nie zawsze profil odpowiadający dokładnie modelowi używanych słuchawek sprawdza się najlepiej. Tak to już w świecie audio jest – wszystko opiera się na indywidualnych preferencjach i subiektywnej ocenie.

Za pomocą aplikacji SXFI możemy też odtwarzać utwory (choć nie jest to najlepsza aplikacja do odtwarzania muzyki), skorzystać z ustawień equalizera, dokonać aktualizacji firmware samego wzmacniacza SXFI AMP czy wreszcie aktywować lub wyłączyć technologię Super X-Fi bez przerywania odtwarzania. Wspomniane aktualizacje oprogramowania sterującego czyli firmware pojawiają się dość często (podczas kilkudziesięciu dni testowania urządzenia nastąpiły trzy) co świadczy, że inżynierowie Creative’a wciąż udoskonalają technologię.


Na kolejnej stronie piszemy, jak to działa w praktyce.