Twórca Silk Road 2.0 aresztowany

Thomas White był administratorem Silk Road, którą FBI zamknęła w 2013 r. Niespełna miesiąc później uruchomił Silk Road 2.0 24-latek przyznał się do handlu narkotykami, prania brudnych pieniędzy i posiadania 464 nieprzyzwoitych zdjęć dzieci. Został skazany na 5 lat i 4 miesiące więzienia.

Silk Road 2.0 pozwalała, podobnie jak pierwowzór, użytkownikom m.in. kupować i sprzedawać narkotyki i dopalacze oraz programy hakerskie, umożliwiając swoim użytkownikom zachowanie anonimowości, m.in. umożliwiając płatności za pomocą kryptowalut. Według brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) na komputerze White’a znaleziono również zdjęcia przedstawiające wykorzystywanie seksualne dzieci o najbardziej ekstremalnym charakterze. Śledczy NCA odnaleźli także zapis czatu, jaki White prowadził z administratorem nowego „jedwabnego szlaku”, w którym mówi, że chce założyć stronę internetową dla pedofilów „ponieważ tam są pieniądze”.

Trudno ustalić, ile zarobił White. Jednak w ocenie NCA w serwisie sprzedawane były towary o łącznej wartości 96 milionów dolarów, a White pobierał od 1% do 5% prowizji od każdej transakcji. Na jego koncie kryptowalutowym zabezpieczonych zostało 50 bitcoinów. 5 lat i cztery miesiące więzienia, zważywszy na posiadanie zdjęć dzieci o charakterze, jak się wyraziło NCA, ekstremalnie nieprzyzwoitym, nie wydaje się karą szczególnie surową.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.