polskie górnictwo cyfrowe

Polskie Górnictwo Cyfrowe – zatrzymani właściciele kopalni kryptowalut

Fot. FB/PGC

Komenda Rejonowa Policji Warszawa VI poinformowała o zatrzymaniu Dominika H., Marcina K. i Piotra W., prowadzących największą polską kopalnię kryptowalut Polskie Górnictwo Cyfrowe. Podejrzani oskarżeni są o oszustwa i wyłudzenia z art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego w związku z art. 294 par. 1 Kodeksu Karnego w związku z art. 65 par. 1 Kodeksu Karnego w związku z 12 par. 1 Kodeksu Karnego. Według wstępnych ustaleń śledczych, zatrzymani podejrzani są o wyłudzenie co najmniej 4 461 950 złotych od 108 osób, wprowadzając je w błąd co do faktycznego przeznaczenia wpłacanych przez nich środków pieniężnych. Na podstawie zabezpieczonych w sprawie dowodów ustalono, że łącznie podejrzani pozyskali około 860 klientów, którzy zainwestowali w zakup koparek i ich eksploatację. Po pierwsze pieniądze zostały wykorzystane na inny cel niż zakup koparek kryptowalut. Po drugie twórcy kopalni podawali nieprawdziwe dane dotyczące możliwości wytwarzania tak zwanego „urobku” w związku z pracą w systemie mniejszej liczby urządzeń na rzecz danego pokrzywdzonego niż wynikało to z zawartych przez nich umów, jak też co do jego prawidłowego podziału pomiędzy osoby biorące udział w przedsięwzięciu.

Polskie Górnictwo Cyfrowe zajmowało się kopaniem bitcoina i ethereum. Serwerownia w Warszawie dysponowała około 3000 maszyn różnego typu i zajmowała prawie 3000 m. kw.  Ich zyskiem miał być wytworzony przez maszyny urobek, czyli kryptowaluty.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.