Samsung: pracujemy nad litografią 3 nm

Już w połowie tego roku rusza produkcja w 6 nm.

Kluczowe miejsce w planach firmy zajmuje przejście na kolejne stopnie w zaawansowanej litografii, w czym Samsung wydaje się być liderem. Celem na najbliższy czas będzie osiągnięcie procesu technologicznego 3 nm, korzystającego z modelu budowy GAA (Gate-All-Around) zamiast używanego aktualnie FinFET.

Ewolucja architektury tranzystorów (fot. Samsung)

Konwencjonalny model budowy GAA oparty na nanoprzewodzie wymaga większej liczby stosów, ze względu na małą efektywną szerokość kanału. Wersja GAA Samsung GAA, MBCFET (Multi-Bridge-Channel FET), wykorzystuje architekturę nanocząstek, umożliwiając większy prąd na stos. Producent podkreśla jeden, olbrzymi zysk ze stosowania tej technologii: jest kompatybilna z FinFET, może więc korzystać z tego samego sprzętu produkcyjnego. To powinno ułatwić wprowadzenie gotowych układów na rynek.

3 nm układy Samsunga (w porównaniu z aktualnymi 7 nm) zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić nawet 45-procentową redukcję powierzchni chipów przy 50-procentowym zużyciu energii lub o 35 procent wyższej wydajności. Zdaniem Samsunga, procesory budowane w nowej litografii trafią nie tylko do telefonów, ale też do urządzeń IoT, samochodów oraz urządzeń sieciowych.

Samsung poinformował, że układy 6 nm powstawać będą od połowy tego roku, i chodzi przy tym już o produkcję masową. Możemy się zatem domyślać, że następny Galaxy Note może mieć SoC wykonany właśnie w technologii 6 nm. W tym samym czasie firma zakończy też prace nad układami 4 nm. Do połowy 2020 roku gotowe będą układy wytwarzane w 5 nm. Daty ukończenia prac nad litografią 3 nm nie podano. | CHIP