Synology DS1019+

TEST: Synology DS1019+ – NAS to nie wszystko

Synology DiskStation DS1019+ to niewielki serwer NAS o ogromnych możliwościach.

Jednym z ciekawszych wielodyskowych rozwiązań jest DiskStation DS1019+, który został tak wyposażony, by można było go wykorzystać do czegoś więcej niż tylko zwykłe przechowywanie plików.

W skrócie

 • Elastyczna konfiguracja przestrzeni dyskowej z możliwością podłączania jednostek rozszerzających
 • Dodatkowe sloty M.2 dla dysków NVMe
 • Ogromne możliwości rozbudowy NAS-a o dodatkowe funkcje
 • Bardzo dobra wydajność
 • Nośniki M.2 tylko jako pamięć podręczna SSD

Serwer NAS DiskStation DS1019+ to niewielki serwer NAS do zastosowań w małym biurze. Jego wszechstronne możliwości docenią także pasjonaci technologii i wymagający użytkownicy domowi. Synology oferuje aż 5 zatok dyskowych oraz dwa sloty na dyski NVMe. Komunikacja z urządzeniem odbywa się z wykorzystaniem dwóch gigabitowych interfejsów sieciowych. Oprócz udostępniania danych DS1019+ jest świetnym narzędziem do odtwarzania multimediów (także 4K). Czterordzeniowy procesor oraz do 8 GB pamięci RAM pozwolą wykorzystać serwer jako narzędzie wirtualizacji.

Z wyglądu ten model nie różni się szczególnie od innych. Czarna obudowa, pięć kieszeni dyskowych i wskaźniki kontrolne. Do tego port USB 3.0 oraz włącznik zasilania. Oczywiście jak na profesjonalną serię przystało kieszenie dyskowe zostały wyposażone w mechanizm hot-swap oraz dodatkowy zamek blokujący możliwość przypadkowego ich wyjęcia.

Synology DS1019+
Tył NAS-a Synology DS1019+ ukazuje standardowe wyposażenie tego typu konstrukcji – złącze USB 3.0, eSATA, port zasilania oraz dwa gniazda sieci LAN.

Seria Plus, do której należy DS1019+ została stworzona przede wszystkim dla użytkowników ceniących wysoką wydajność i gromadzących spore zbiory danych. Jednocześnie ten NAS oferuje skalowalność powierzchni dyskowej z możliwościami jej rozbudowy. Stąd możliwość zamontowania dwóch nośników M.2 NVMe typu 2280. Do tego celu służą dwie wnęki ukryte w spodzie serwera. Należy jednak pamiętać, że zamontowane nośniki NVMe mogą być wykorzystane tylko do obsługi pamięci podręcznej SSD.

Zarówno nośniki 3,5 cala, jak i dyski NVMe montujemy bez użycia narzędzi. Jeśli jednak będziemy chcieli skorzystać z dysków SATA 2,5 cala, to potrzebny będzie śrubokręt.

Synology DS1019+
Ukryte na spodzie serwera Synology DS1019+ gniazda NVMe umożliwiają rozbudowę NAS-a o dwa dyski SSD NVMe do buforowania operacji odczytu bądź odczytu i zapisu danych. Dwa, bo dla bezpieczeństwa można zestawić je w RAID 1.

Tylna część serwera to miejsce dla dwóch gigabitowych portów Ethernet. Dodatkowo DS1019+ jest wyposażony w kolejny port USB 3.0 oraz port eSATA. Całość uzupełnia system chłodzenia – dwa 92-milimetrowe bardzo ciche wentylatory.

We wnętrzu znajdziemy dobrze znane komponenty sprzętowe. Mowa tu przede wszystkim o jednostce obliczeniowej. To produkowany w litografii 14-nanometrowej i należący do serii Apollo Lake czterordzeniowy procesor Intel Celeron J3455. Jednostka pracująca z częstotliwością 1,5 GHz oferuje możliwość podniesienia taktowania do 2,3 GHz. Procesor jest wyposażony w szyfrowanie AES-NI, a także funkcje transkodowania sprzętowego. DS1019+ do dyspozycji ma również 4 GB pamięci RAM z możliwością jej rozszerzenia do 8 GB.

Biorąc pod uwagę zastosowaną jednostkę obliczeniową, ilość pamięci RAM, a także wygląd można powiedzieć, że DS1019+ jest kontynuacją popularnych rozwiązań serii Plus: DS718+ oraz DS918+. Przewaga DS1019+ nad wymienionymi rozwiązaniami to większa liczba zatok dyskowych oraz sloty na nośniki NVMe, których nie znajdziemy w dwudyskowym DS718+. Dlatego też pięciodyskowy model będzie idealnym rozwiązaniem dla osób szukających nie tylko wydajnego NAS-a, ale przede wszystkim dla tych, którzy poszukują elastycznej możliwości konfiguracji przestrzeni dyskowej. O czym przekonamy się za chwilę tuż po instalacji systemu DSM.

DSM – zainstaluj sam

Aby uruchomić serwer NAS Synology, konieczna jest instalacja systemu DSM. Jest to proces niemal automatyczny. Jeśli DS1019+ będzie podłączony do sieci internet, oprogramowanie układowe może zostać automatycznie pobrane ze strony producenta. Z kolei w przypadku systemów poza siecią internet możemy załadować plik z systemem np. z poziomu komputera i przeglądarki internetowej.

Synology DS1019+
Serwer Synology w sieci – pora na instalację systemu.
Synology DS1019+
System instalowany z internetu lub ręcznie

Pod koniec instalacji podajemy hasło administratora, uruchamiane wstępnie usługi, a także identyfikator QuickConnect. To autorskie rozwiązanie Synology niezwykle ułatwia użytkownikowi dostęp do usług sieciowych NAS-a bez konieczności przekierowywania portów.

Synology DS1019+
Konfiguracja usługi QuickConnect.

Po pierwszym logowaniu do systemu warto zacząć od konfiguracji przestrzeni dyskowej. Użytkownik, dysponując pięcioma zatokami oraz dwoma slotami na pamięć podręczną SSD ma do dyspozycji naprawdę spore pole do popisu, choć powinien przemyśleć konfigurację przestrzeni dyskowej. W tym zakresie DS1019+ oferuje wiele.

Zacznijmy od nośników danych – możemy wykorzystać wiele typów dysków. Wspominane NVMe, dyski HDD SATA 3,5 cala, dyski SSD SATA 2,5 cala oraz dyski HDD SATA 2,5 cala. Do tego wspomniany wcześniej hot-swap a także hot spare (czyli dysk zapasowy).

Przy całkowitym zapełnieniu zatok dyskowych możemy zyskać aż 70 TB! Jeśli do tego dołączymy jednostki rozszerzające, to powierzchnia dyskowa wzrasta o kolejne 70 TB. Oczywiście tak duża pojemność dyskowa nie jest zawsze niezbędna. Dlatego też Synology opracował swego rodzaju mechanizm logicznie porządkujący strukturę dysków twardych. Najważniejszym elementem są nośniki danych – dyski twarde. To z nich tworzymy tzw. pule pamięci dyskowej. To konfiguracja pozwalająca na łączenie ze sobą dysków twardych i tworzenie odpowiedniej macierzy o określonym typie. Synology DS1019+ obsługuje następujące typy macierzy:

 • Synology Hybrid RAID
 • Basic – dysk pojedynczy
 • JBOD
 • RAID 0
 • RAID 1
 • RAID 5
 • RAID 6
 • RAID 10

To, jaki typ macierzy wybierzemy zależy od naszych potrzeb oraz od liczby dysków twardych i oczekiwanego poziomu ochrony.

Tworzenie puli dysków – do wyboru mamy wiele trybów RAID.

W ramach puli dysków tworzone są wolumeny. Wolumeny służą do organizowania miejsca w serwerze. Wszystkie dane, takie jak foldery współdzielone, dokumenty i dane pakietów, są przechowywane w wolumenach. Wolumen może być utworzony z maksymalnej dostępnej powierzchni dyskowej puli lub możemy przydzielić określoną ilość miejsca na dane. W trakcie pracy z NAS-em możemy dynamicznie rozszerzać powierzchnię dyskową wolumenu.

Przydzielanie miejsca dla wolumenu.

Kolejny krok, w który musimy podjąć przemyślaną decyzję to wybór systemu plików. Większość popularnych serwerów NAS do zastosowań biurowych i domowych oferuje jedynie system plików EXT4. W Synology mamy do dyspozycji także BTRFS.

Który system plików wybrać? To zależy od nas. Poniżej kilka najważniejszych cech obydwu:

System BTRFS:

 • Funkcje ochrony danych, np. migawka, replikacja i przywracanie do określonego punktu w czasie
 • Ochrona integralności danych
 • Limity użytkowników dla każdego folderu współdzielonego
 • Przechowywanie kluczowych danych biznesowych wymagających spójności i ochrony
 • Zalecany do ogólnego udostępniania plików lub zapewniania jednostek iSCSI LUN do celów wirtualizacji serwerów
 • Zalecany do codziennego wykorzystania dla użytkowników prywatnych i biznesowych
 • Aktywowanie Docker DSM

System EXT4:

 • Kompatybilny z większością systemów operacyjnych Linux
 • Większa wydajność i mniejsze wymagania sprzętowe niż BTRFS
 • Używanie udostępnionych pamięci sieciowych do środowisk zwirtualizowanych lub aplikacji baz danych
 • Korzystanie z następujących funkcji lub pakietów z wymaganiami związanymi z wydajnością: jednostek LUN iSCSI, serwera plików, MailPlus Server, Surveillance Station.

Na koniec w ramach utworzonego wolumenu możemy tworzyć foldery udostępnione, a także jednostki iSCSI LUN. Tak skonfigurowane przestrzenie będą służyć określonemu dostępowi do danych.

Tworzenie folderów współdzielonych.

Tworząc foldery udostępnione mamy przede wszystkim możliwość współdzielenia danych z wykorzystaniem protokołu CIFS/SMB. Serwer wspiera wszystkie wersje SMB, może pełnić funkcję Local Master Browser. W zaawansowanych ustawieniach CIFS/SMB mamy do dyspozycji wiele dodatkowych ustawień pozwalających na dostosowanie współdzielenia danych do określonych środowisk sieci lokalnej.

Zaawansowane ustawienia SMB.

Synology DS1019+ oferuje również obsługę wielu innych protokołów współdzielenia danych i usług:

 • AFP – dla systemów Mac OS
 • Bonjour – zarówno rozgłaszanie usług, jak i transmisję Bonjour Time Machnie dla SMB i AFP
 • NFS
 • FTP, FTPS, SFTP, TFTP
 • rsync

Dostęp do określonych zasobów i protokołów jest możliwy dzięki konfiguracjom kont grup i użytkowników. W panelach Użytkownik i Grupa możemy tworzyć konta dla poszczególnych zasobów, przydzielać określone uprawniania. Jednocześnie podczas nadawania uprawnień możemy określić nie tylko dostęp do folderów współdzielonych, ale także dostęp do DSM czy poszczególnych aplikacji NAS-a.

Przydzielanie uprawnień do aplikacji.

Warto podkreślić, że Synology doskonale współpracuje z usługą katalogową Active Directory oraz LDAP. Dzięki nim możemy zsynchronizować użytkowników i grupy z usług katalogowych i na ich podstawie przydzielać uprawnienia.

Z dodatkowych usług, które możemy uruchomić na serwerze DS1019+ bezpośrednio po wstępnej konfiguracji pozostaje jeszcze kilka. Wśród nich możliwość aktywacji serwera DHCP, a także PXE. Pozwalają one nie tylko na przydzielanie adresów IP, ale również uruchomienia systemów operacyjnych bezpośrednio z sieci LAN.

Jeśli dysponujemy dodatkowymi adapterami USB w postaci kart sieciowych, to Synology oddaje w nasze ręce trzy dodatkowe funkcje. Otóż NAS-a można przekształcić w punkt dostępowy WiFi lub router bezprzewodowy. Kolejną opcją – jednak stosowaną w ramach ciekawostki z uwagi na szybkości sieci WiFi – jest możliwość podłączenia serwera NAS do sieci LAN poprzez połączenie bezprzewodowe.


Na następnej stronie – więcej o zaletach konfiguracji i zarządzaniu multimediami.