Huawei z powodu sankcji zmniejszy produkcję o prawie 1/3

Fot. Pixabay
Chińska firma szykuje się do znacznych obniżek produkcji smartfonów. Na przestrzeni 2019-2020 roku Huawei może wyprodukować od 40 do 60 mln smartfonów mniej niż do tej pory. Jest to efekt polityki Donalda Trumpa.

Ren Zhengfei, założyciel Huawei, przyznał, że przychody firmy w tym i kolejnym roku będą o 30 mld dolarów niższe od oczekiwanych prognoz. Z uwagi na sankcje USA na rynek trafi o 1/3 mniej smartfonów chińskiego producenta. Zhengfei przyznał, że nie spodziewał się aż takiej determinacji Stanów Zjednoczonych, który zastosował przeciwko firmie „ekstremalne środki”. Równocześnie podkreślił też, że chociaż spadków produkcji nie da się uniknąć, to w 2021 roku firma „odzyska witalność, by służyć ludzkości”.

Huawei przygotował się na sankcje

Chiński producent od pewnego czasu przygotowywał się na restrykcje USA. Firma zgromadziła zapasy układów scalonych, które zdaniem analityków powinny wystarczyć producentowi na co najmniej kilka miesięcy. Przypominamy, że w maju czołowi producenci chipów, m.in. Intel, Qualcomm i Broadcom zamrozili dostawy dla Huawei ze względu na sankcje nałożone przez administrację USA. Trwają też prace nad własnym systemem operacyjnym Hongmeng, o którym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach.

Kwietniowy raport dotyczący produkcji smartfonów w I kwartale 2019 roku był dla Huawei bardzo dobry (fot. IDC)

Oskarżenia o szpiegostwo

Ren Zhengfei podkreślił również, że w urządzeniach produkowanych przez jego firmę, nie ma backdoorów. Oświadczył, że w tej sprawie producent jest gotowy podpisać porozumienie z rządami wszystkich krajów. To właśnie potencjalne luki w infrastrukturze urządzeń Huawei i podejrzenia o współpracę z chińskim rządem (które nigdy nie zostały udowodnione) sprawiły, że Departament Handlu USA nałożył zakaz podpisywania amerykańskim firmom jakichkolwiek umów handlowych z Huawei.

Reklama

Stracić mogą także amerykańscy producenci

Według Agencji Reuters amerykańskie firmy produkujące podzespoły m.in. Intel i Qualcomm, lobbują w Waszyngtonie na rzecz złagodzenia sankcji nałożonych na chiński koncern. Nie da się bowiem ukryć, że Huawei jest bardzo ważnym klientem. W 2018 roku firma wydała 70 mld dolarów na zakup komponentów, z czego 11 mld trafiło własnie do w/w amerykańskich firm. Sankcje nie tylko zachwieją rynkiem, ale też utrudnią Huawei prace nad rozwojem sieci 5G. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.