Prosta gra jako szczepionka przeciwko fake newsom

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge uważają, że znaleźli sposób na „zaszczepienie” opinii publicznej przed wiarą w fake newsy. W tym celu opracowali prostą grę online’ową Bad News, w której każdy może wcielić się internetowego propagandystę.

Współautor gry, Sander van der Linden wyjaśnia: Badania sugerują, że fałszywe wiadomości rozprzestrzeniają się szybciej i intensywniej niż prawdziwe informacje, więc walka z dezinformacją już po fakcie może być jak walka o przegraną bitwę. Naukowcy opracowali więc grę społecznościową, w której używają wiadomości skonstruowanych na takiej samej zasadzie, jak fake news. Najpierw gracze wystawiani są na działanie fałszywych inormacji. Następnie wykorzystując boty Twittera, Photoshopa i inne serwisy, sami mogą propagować fake newsy przekonując się tym samym jak łatwo wpłynąć na opinię społeczną, szczególne jeśli używa się do tego skradzionej tożsamości. Podczas gry można zbierać odznaki za udaną manipulację. Bad News działa niczym szczepionka. Świadome wystawienie na fałszywe wiadomości, a potem ćwiczenie z manipulowacji pomagają graczom nabrać dystansu i ostrożności do informacji publikowanych w sieci. Gdybyście mieli ochotę „zaszczepić” się przeciwko fake newsom, grę znajdziecie na tej stronie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.