TEST: Samsung SSD 860 QVO 1 TB – QLC NAND w akcji

Sprawdzamy możliwości 2,5-calowego dysku SSD Samsunga.

Zanim przejdę do testu dysku, szybkie wyjaśnienie dlaczego pamięć zastosowana w testowanym dziś produkcie ma kluczowe znaczenie dla jego oceny oraz nadaje sens jego obecności na rynku. Przede wszystkim nośniki SSD możemy podzielić nie tylko ze względu na formę (2,5″, M.2 lub wpinane bezpośrednio w slot PCIe), stosowany interfejs (SATA III lub PCIe), ale też ze względu na rodzaj stosowanej pamięci: SLC, MLC, TLC i QLC. Zdecydowanie najczęściej trafiamy na TLC (SLC to raczej kwestia nośników serwerowych, a MLC ustępuje TLC w kwestii upakowania danych w efekcie będąc rozwiązaniem droższym). QLC to technologia stosunkowo nowa. W porównaniu do TLC, które w jednej komórce pozwala na zapisanie trzech bitów, tu mamy już cztery bity na komórkę.

W skrócie

  • pojemność
  • cena
  • krótka gwarancja

W trakcie testów nośnik SSD Samsunga nie sprawiał żadnych problemów. Jednak należy pamiętać, że 4-bitowe pamięci QLC, przynajmniej w teorii, są mniej wytrzymałe niż popularne TLC, nie wspominając już o MLC czy SLC. Dlatego ten model można polecić jako drugi, zapasowy dysk. Ze względu na ograniczoną żywotność lepiej nie przechowywać na nim plików systemowych. Natomiast jest to jednak model pojemny, a przy tym tani.

Ze względu na sposób przechowywania danych w nośnikach SSD moduły QLC wydają się być najlepszą metodą na zawojowanie rynku – oferują o 33 procent większą pojemność na komórkę niż TLC, co powinno wydatnie zmniejszać cenę produkcji. Niestety, im więcej bitów zapisywanych w jednej komórce, tym więcej poziomów napięć wyróżniających. W przypadku QLC to aż 16, a im więcej poziomów, tym większa szansa na wystąpienie błędów. Podobnie argumentowano niechęć do nośników TLC, gdzie potencjalna trwałość jest niższa niż w MLC (dwa bity na komórkę) czy SLC (jeden bit na komórkę). W teorii jest to w pełni uzasadniona obawa. W praktyce jednak okazuje się, że dyski TLC służą długo i dobrze. Może podobnie będzie z QLC i obawy o bardzo rozsądnych podstawach teoretycznych okażą się niesłuszne?

Samsung SSD – to już marka

Dyski SSD produkcji południowokoreańskiej firmy zapracowały na opinię solidnych. Zwykle nie należą do najtańszych, ale jednocześnie okupują czołówki list wydajności. W przypadku testowanego nośnika oczekiwać wielkiej wydajności nie należy, bo w tym konkretnym przypadku jego podstawową zaletą ma być cena.

Samsung reklamuje ten nośnik jako uniwersalny magazyn danych. Sprawdzamy czy rzeczywiście nadaje się na główny nośnik (fot. Samsung)

Podobnie jak w przypadku większości modeli południowokoreańskiego producenta, dysk Samsung 860 QVO 1 TB otrzymujemy w niewielkim, szarym pudełku kartonowym. Prosto i schludnie.

Najbardziej typowe pudełko wśród nośników SSD na rynku – Samsung jest bardzo konsekwentny w tym względzie..

Jeśli chodzi o specyfikację testowanego nośnika, to poza kluczowym elementem – a więc samymi kośćmi pamięci, zaskoczenia brak. Mamy tu ten sam kontroler Samsung MJX znany z nośników Samsung 860 Evo i Samsung 860 Pro. To w praktyce trójrdzeniowy procesor ARM z 1 GB pamięci podręcznej w postaci modułu LPDDR4X. Deklarowana przez producenta trwałość testowanego modelu to 1 500 000 godzin MTBF. Jednocześnie mamy tu 3-, a nie 5-letnią, jak w pozostałych 860-kach, gwarancję. Współczynnik liczby zapisów to 360 TBW – znacznie mniej niż w modelach EVO i Pro, odpowiednio 640 TBW i 1700 TBW.

DANE TECHNICZNE
Model Samsung SSD 860 QVO 1 TB
Interfejs i format 2,5″ SATA III
Typ pamięci flash QLC NAND
Dostępne pojemności 1 TB, 2 TB (testowany 1 TB)
Prękość odczytu sekwencyjnego (deklarowana) 550 MB/s
Prędkość zapisu sekwencyjnego (deklarowana) 520 MB/s
Cena 469 zł

Samsung SSD 860 QVO 1 TB: wydajność

Sprawdziliśmy możliwości tego dysku w kilku testach syntetycznych oraz zastosowaniu praktycznym. Testy podzieliliśmy na trzy grupy: przy nośniku niemal pustym, zapisanym do połowy oraz zapełnionym w około 90 procentach. Wskazujemy tym samym różnice, których możecie doświadczyć na różnych etapach użytkowania. To także test dla pamięci QLC Samsunga.

Wydajność mierzona na niemal pustym Samsungu 860 QVO

Zaczynamy od testów wydajności na niemal pustym nośniku. W tym jednym przypadku uruchamiamy wyłącznie testy syntetyczne zakładając, że sama sytuacja (tj. pusty dysk) jest stanem raczej przejściowym i nienaturalnym – w końcu jest to magazyn danych. Na pierwszy ogień idzie popularny program do testowanie wydajności nośników – CrystalDiskMark. Okazuje się, że w zapisie i odczycie sekwencyjnym Samsung 860 QVO jest nawet nieco szybszy niż deklaruje to producent.

Zarówno odczyt, jak i zapis sekwencyjny okazały się szybsze niż to, co podaje producent.

W teście AS SSD nośnik południowokoreańskiej firmy ponownie wypadł przyzwoicie. Szczególnie dobrze jest w transferach sekwencyjnych, ale przy pracy z małymi plikami też wynik jest zadowalający, oczywiście jeśli pamiętamy, że mowa o konstrukcji ograniczanej interfejsem SATA III.

Stary, ale bardzo szczegółowy benchmark dla nośników danych. Wyniki potwierdzają to, co widzieliśmy powyżej – Samsung SSD 860 QVO radzi sobie naprawdę nieźle osiągając szczególnie dobre wyniki w testach sekwencyjnych i wyższe niż przeciętna przy pracy z dużą liczbą małych plików.

Wydajność przy dysku zapełnionym do połowy

Zapełniliśmy do połowy dysk, przyjmując, że większość użytkowników zapcha dość szybko przynajmniej około 500 GB przestrzeni nośnika. Przeprowadzamy testy syntetyczne oraz użytkowe.

Po zapełnieniu nośnika do połowy wydajność spadła nieznacznie.
Widać, że wyniki są niższe tylko nieznacznie niższe w zapisie i niemal takie same w odczycie. Samsung SSD 860 QVO ładnie znosi pracę przy 50-procentowym załadowaniu.
Wydłużył się czas dostępu do danych, spadła wydajność w odczycie 4K. Nadal jednak jest to przyzwoita wydajność.

Rozpakowanie naszej paczki testowej zajęło 58 sekund. To szybciej niż w przypadku np. testowanego w marcu nośnika Kingston UV500. Tam jednak mieliśmy do czynienia z konstrukcją 480-gigabajtową. Wydajność spadła, chociaż nie jest to duża redukcja możliwości nośnika. Nie ma się jednak co dziwić istnieniem samego zjawiska (widać je w większości nośników SSD). Większość użytkowników jednak dość szybko zapełnia dostępną powierzchnię. Sprawdzimy więc jak nowy SSD Samsunga zachowuje się będąc blisko pełnego zapełnienia.


Na następnej stronie – co się stanie, gdy zapełnimy dysk „pod pokrywkę”?