alibaba

Alibaba otwiera podwoje

Fot. getty images

Alibaba.com zaoferowało amerykańskim firmom dostęp do narzędzi, które umożliwią im sprzedaż własnych towarów na tej chińskiej platformie, będącej gigantem rynku business-to-business oraz realizację płatności online. Według danych podawanych przez Alibaba.com platforma ma obecnie 10 milionów aktywnych nabywców. Jest więc o co zawalczyć.

W oficjalnym komunikacie dotyczącym udostępnienia serwisu amerykańskim dostawcom czytamy:

Alibaba.com, jeden z największych światowych serwisów internetowych pośredniczących między przedsiębiorstwami, otwiera swoją platformę dla producentów, hurtowników i dystrybutorów w USA, aby pomóc im uzyskać dostęp do światowego rynku handlu elektronicznego B2B o wartości 23,9 bln USD.

Pierwszą firmą, która już skorzystała z oferty jest amerykański dostawca świeżych owoców i warzyw Robinson Fresh, mający także oddziały w Europie. Drugą firmą, która przymierza się zaistnienia w chińskim serwisie jest znany także w Polsce dystrybutor materiałów biurowych Office Depot.

Reklama

Otwarcie serwisu dla amerykańskich sprzedawców można potraktować jako wyzwanie rzucone innemu gigantowi rynku e-commerce, czyli Amazonowi. W rzeczywistości jest to rezultat spotkania prezydenta Donalda Trumpa z Jackiem Ma, założycielem platformy. Podczas spotkania, które miało miejsce dwa lata temu, Jack Ma przedstawił wizję zwiększenia obecności amerykańskich firm w Chinach, dzięki wykorzystaniu platformy sprzedażowej (lub jeśli ktoś woli zakupowej). Oczywiście umocnieniu miały ulec także wzajemne stosunki między obydwoma mocarstwami. Mowa też była o powstaniu  miliona miejsc pracy dla obywateli USA, choć założyciel chińskiego holdingu nie sprecyzował w jaki sposób miałoby do tego dojść. Na realizację tej wizji Jack Ma musiał poczekać, bo zamiast ocieplenia stosunków mieliśmy do czynienia  z wyraźnym ich ochłodzeniem. Jak jednak widać trzymał rękę na pulsie i natychmiast skorzystał z „odwilży”.

Alibaba.com wchodzi w skład holdingu Alibaba Group założonego przez wspomnianego Jacka Ma w 1999 w Hangzhou. W jego skład wchodzi m.in. specjalizujący się w detalu AliExpress, jeden z ulubionych sklepów polskich internautów.

NEWS: Donald Trump zapowiedział, że pozwoli amerykańskim firmom handlować z Huawei

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.