amazonie

Pierwszy strajk w amerykańskim Amazonie – Polacy zamierzają dołączyć

Fot. cnet.com
W trakcie wyprzedaży związanych z Amazon Prime Day, po raz pierwszy w historii firmy, amerykańscy pracownicy Amazonu postanowili rozpocząć strajk. Domagają się wzrostu płac i traktowania ich jak ludzi, nie jak maszyny. Także w kilku miastach w Polsce trwa referendum strajkowe.

Szacuje się, że w trakcie Amazon Prime Day, firma może sprzedać towary za ponad miliard dolarów. Gdy w Amazonie dowiedziano się, że firma planuje wprowadzić 24-godzinną gwarancję dostarczenia towaru pod drzwi klienta, amerykańscy pracownicy postanowili się zbuntować. Po raz pierwszy w historii – wcześniejsze strajki odbywały się w Europie. W magazynie Shakopee w stanie Minnesota przeprowadzono sześciogodzinny strajk polegający na wstrzymaniu się od pracy.

Do tej pory, przy 48-godzinnej granicy dostawy, wymagano, by pracownik obsłużył 200-300 zamówień na godzinę. Skrócenie tego czasu o połowę skutkowałoby zwiększeniem dziennych norm, które i tak dla wielu pracowników są zbyt wysokie. William Stolz, pracujący we wspomnianym magazynie przyznaje, że musi chwytać towar co osiem sekund, w trakcie 10-godzinnego dnia pracy, by spełnić oczekiwane normy. — Szybkość do jakiej jesteśmy zmuszani wyczerpuje nas fizycznie i psychicznie, a niekiedy prowadzi nawet do obrażeń. Chcemy po prostu tego, by traktowano nas jak ludzi, nie jak maszyny. – dodaje.

Kolejki do głosowania w referendumstrajkowym pod Amazon w Poznaniu!

Kolejki do głosowania w referendum strajkowym pod Amazon w Poznaniu! We wtorek jesteśmy z urnami we Wrocławiu, a w środę w Szczecinie i Katowicach. Nie będzie Was w pracy? Nie martwcie się, to dopiero początek głosowania, jeszcze przyjedziemy. Można także głosować przez interenet: http://referendum.ozzip.plGłosując walczycie o lepsze życie dla siebie, swoich przyjeciół i kolegów z pracy a także bliskich! 15.07-Poznań16.07-Wrocław17.07-Szczecin, Katowice

Opublikowany przez OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon Poniedziałek, 15 lipca 2019

Do strajku szybko dołączyli pracownicy siedmiu niemieckich centrów wysyłkowych. Związek zawodowy Verdi protestuje tam pod hasłem „Koniec z rabatami na nasze dochody”. Tu głównym oczekiwaniem są wyższe wynagrodzenia. W Polsce z kolei trwa referendum strajkowe, które zakończy się we wrześniu. Pracownicy centrów domagają się obniżenia niemożliwych do wykonania norm, wyższych pensji, a także zniesienia umów agencyjnych. Chcą też zawieszenia tzw. feedbacków, kontrowersyjnych systemów oceny pracy. Te tematy przewijają się już od maja. By strajk doszedł do skutku w naszym kraju, referendum musi podpisać więcej niż połowa pracowników.

Polski oddział Amazonu zrywa mediacje

Z informacji umieszczonych na profilu Solidarność Pracowników Amazon Polska wynika, że firma zerwała mediacje 15 lipca. Gigant branży nie ma sobie nic do zarzucenia. — Amazon już obecnie oferuje to, o co wnoszą przedstawiciele związków: wysoce konkurencyjne wynagrodzenie od 20 zł brutto/h, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy. Jesteśmy dumni, że ponad 14 tysięcy osób w Polsce wybrało Amazon na swojego pracodawcę i poleca pracę w firmie swoim bliskim i przyjaciołom — komentuje Marta Rzetelska z biura prasowego Amazon Polska.Zachęcamy wszystkich, którzy chcą na własne oczy przekonać się jakie warunki pracy stworzyliśmy, do odwiedzenia polskich Centrów Logistyki E-Commerce, wystarczy zapisać się na zwiedzanie na stronie www.zwiedzanieamazon.pl

Reklama

Firma ogłosiła ponadto plany otwarcia nowego centrum logistycznego o powierzchni ponad 60 tys. m2 w Okmianach, koło Bolesławca. To trzeci magazyn na Dolnym Śląsku i szósty w Polsce. Zatrudnionych zostanie tam ponad 1000 osób. Na całym świecie Amazon obsługuje ponad 175 centrów logistycznych o łącznej powierzchni 1,2 miliona km2 i zatrudnia ponad 250 tysięcy pracowników. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.