Pinebook Pro – laptop z systemem Linux za niecałe 800 zł

Nie każdy laptop musi być wydajny. Ten, o którym tu mowa nie jest, ale też nie taka jest jego rola. Wykorzystujący jako bazę platformę podobną do Raspberry Pi komputer będzie długo pracował na baterii i nada się do bardzo podstawowych zadań.

Firma Pine64 uruchomiła pre-ordery na laptopy Pinebook Pro. Niepozorny komputer jest projektem open-source opartym na układzie Rockchip RK3399. Pinebook Pro, jak podaje producent, „ma na celu dostarczanie solidnych, codziennych doświadczeń z Linuksem lub BSD i jest atrakcyjną alternatywą dla średnich Chromebooków, które ludzie konwertują na laptopy Linux”. Ponieważ cały projekt jest open source, Pinebook Pro ma również oferować szersze możliwości rozbudowy niż większość laptopów konsumenckich.

Laptop PineBook Pro ma w pełni funkcjonalne gniazdo USB typu C generacji 2 (fot. Pine64)

Pinebook Pro ma 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości FHD, 4 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci eMMC i baterię o pojemności 10 000 mAh. Komputer posiada gniazdo na karty microSD i opcjonalnie gniazdo PCIe M.2 NVMe. Dostępny jest również port USB typu C służący do zasilania, przesyłania danych i wyjścia wideo w rozdzielczości do 4K przy częstotliwości odświeżania 60 Hz. Komputer ma także kartę sieci bezprzewodowej 802.11ac (inaczej: WiFi 5) i Bluetooth 5.0. Cena laptopa to 200 dolarów, czyli około 770 złotych. 

Pine64 postanowiło zainstalować w laptopie także tzw. przełączniki prywatności. Mogą one dezaktywować moduły sieciowe, kamerę internetową i mikrofony jednym naciśnięciem kombinacji klawiszy. Komputer można wybrać w kilku wersjach jeśli chodzi o system. Mamy do wyboru: Linux, Chromium OS i Android 9. Sam producent wysyłać będzie laptopy do klientów z domyślnie wgranym Debianem, ale partnerzy firmy mają wolną rękę i mogą sprzedawać urządzenia z innymi dystrybucjami.

Reklama

Producent jest najbardziej znany z konkurowania z Raspberry Pi na rynku komputerów jednopłytowych. Nie ogranicza się zresztą wyłącznie do tego typu urządzeń. Firma pracuje też nad dwoma laptopami Pinebook, smartfonem PinePhone, tabletem PineTab i urządzeniami z innych kategorii produktów. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.