harmonyos

HarmonyOS najpierw trafi do telewizora marki Honor – i to szybko

Podczas Huawei Developer Conference w Chinach producent zapowiedział swój nowy system operacyjny. HarmonyOS został stworzony dla wielu rodzajów urządzeń. Jakich konkretnie?

To koniec domysłów. Huawei potwierdziło, że nad HarmonyOS (w Chinach nazwą HongmengOS) programiści pracowali przez kilka lat i  teraz system jest gotowy do premiery. Na pierwsze urządzenie działające na tej platformie nie będziemy długo czekać. Już w sobotę w chińskich sklepach znajdzie się telewizor Honor, który dostanie HarmonyOS.

O samym systemie ujawniono na razie podstawowe informacje. Huawei nie pokazało jeszcze interfejsu. Z perspektywy użytkownika ważne są przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze, HarmonyOS zadziała na każdym urządzeniu i będzie wymagał minimalnie zaledwie kilku kilobajtów pamięci operacyjnej. Pojawi się w samochodach, smartfonach, smartwatchach, szczoteczkach do zębów, głośnikach, komputerach i innych urządzeniach. Chodzi zatem o internet rzeczy, czyli sieć połączonych ze sobą elektronicznych sprzętów. Huawei przekonuje, że jeden wspólny system to także wyższy poziom bezpieczeństwa dla IoT.

Kolejną sprawą jest kompatybilność. Na urządzeniu z HarmonyOS uruchomimy aplikacje stworzone dla Androida, Linuxa i w HTML5. To zaś oznacza, że przesiadając się na nowy system, użytkownik nie będzie musiał rezygnować z ulubionego oprogramowania. Wątpliwe jednak, by OS Huawei współpracował z usługami i sklepem Google Play.

Wydajność chińskiego systemu ma być, jak zapewnia producent, wyższa niż w przypadku Androida czy Linuxa. Koncern obiecuje bardzo niskie opóźnienia podczas procesu przetwarzania danych. Oprogramowanie będzie otwarte. Do pisania aplikacji na HarmonyOS programiści posłużą się językami takimi jak C, C++, Java i Kotlin.

Reklama

Przedsiębiorstwo z Shenzhen podkreśla, że nadal bardzo ważne pozostają dla niego Android oraz Windows. Prawdopodobnie, gdyby nie konflikt z USA, Huawei wstrzymywałoby się z premierą swojego systemu. Amerykański kurs wobec Huawei został złagodzony, więc na razie nie należy spodziewać się szybkiego debiutu wielu smartfonów z HarmonyOS – bo droga do Androida może dla Chińczyków pozostać otwarta. Nieoficjalnie mówi się, że premierowy system zostanie zainstalowany w chińskiej edycji najtańszego z najbliższych Mate’ów, czyli 30 Lite. Może do tego dojść już we wrześniu (lub październiku). | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.