Szef Huawei dziękuje Trumpowi

"To właśnie Trump stworzył nam więcej możliwości rynkowych".

Założyciel Huawei, Ren Zhengfei, w wywiadzie dla Sky News powiedział, że gdyby nie sankcje nałożone przez Donalda Trumpa wielu ludzi nie miałoby świadomości, jak bardzo zaawansowane są rozwiązania oferowane przez Huawei.

Na pytanie dziennikarza Sky News, czy Donald Trump pośrednio przyczynił się do obecnego sukcesu Huawei, Ren Zhengei odpowiedział:

(…) To właśnie Trump stworzył nam więcej możliwości rynkowych. Po tym, jak powiedział, że produkty Huawei są bardzo dobre i stanowią zagrożenie dla ich (St. Zjednoczonych – przyp. red.) bezpieczeństwa narodowego, niektóre kraje nie sprzymierzone z USA uznały, że powinny jak najszybciej kupić nasz sprzęt (…). Ostatnio liczba wizyt operatorów w zakładach Huawei wzrosła o 49%. Nasi klienci chcieli się upewnić, czy będziemy w stanie kontynuować dostawy. A kiedy dowiedzieli się, że nasze urządzenia mogą się obejść bez komponentów z USA, poczuli się spokojni i złożyli duże zamówienia. (…) W tym roku możemy wyprodukować tylko 600 000 stacji bazowych 5G. W przyszłym roku 1,5 miliona.

Ren Zhengfei przyznał także, że był taki moment, kiedy planował sprzedanie Huawei amerykańskiej Motoroli. Przygotowane już były nawet stosowne dokumenty, ale ostatecznie zarząd amerykańskiej firmy wycofał się z transakcji, wartej 10 mld. dol.

Rok 2019 rzeczywiście był dla Huawei bardo dobry. W pierwszej połowie przychody wzrosły o ponad 23 proc. Mimo nałożonych w maju sankcji. A dostawy smartfonów marki w pierwszej połowie 2019 roku wyniosły 118 mln egzemplarzy. Co oznacza wzrost 24 proc. rok do roku.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Bardzo dobre wyniki finansowe Huawei pomimo amerykańskich sankcji